| anonim_4396 a întrebat:

La mulți ani tuturor! Am o întrebare. Am ascultat audio o carte care este intitulată,, Putea extraordinară a subconștientului tău", această carte pretinde că dacă faci corect exercițiile, crezi cu adevărat și îți introduci în subconștient numai gânduri bune, și pozitive acestea la un moment dat ajung să se manifeste în câmpul fizic al omului. Vor credeți în conceptul ăsta? Chiar mă gândesc oare de ce unii oameni sunt fericiți și alții triști? Sau oare de ce unii sunt bolnavi, iar alții sănătoși? Sau alții de ce radiază de bucurie, iar se îneacă în suferință? Eu cred destul de puțin în conceptul ăsta! Voi ce părere aveți? Credeți că gândurile și credințele noastre puternice ne guvernează viața, sănătatea? Sau Dumnezeu este cel care ne guvernează viața?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Stii vorba aceea: "Dumnezeu iti da, dar in gura nu-ti baga". Daca tu nu faci nimic, nu se va intampla nimic.
Nu stiu daca lucrurile prezentate in acea carte functioneaza in forma in care sunt expuse acolo. Ce stiu, este ca te ajuta foarte mult ca, in loc sa-ti plangi de mila pentru ceea ce ti se intampla, sa-ti pastrezi calmul, sa-ti faci un plan de actiune, sa te tii de el si sa crezi cu tarie ca iti va fi bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

Eu cred ca oamenii optimisti si pozitivi sunt mai fericiti, ba chiar aparusera la un moment dat niste studii care dovedeau ca pesimisti ar trai mai putin. La urma urmei e super logic: vezi jumatatea plina a paharului si esti fericit ca ai apa happy.
Sunt totusi sceptica in ceea ce priveste comunicarea cu subconstientul si modificarea lui. Cred ca pentru a obtine asta e nevoie de exercitiu continuu si constant si de un nivel mare de stoicism. Mai mult: sa zicem ca reusesti sa deschizi o portita catre subconstient... Cum o inchizi sau cum filtrez chestiile care ar putea sa iasa de acolo? La urma urmei se spune ca subconstientul inmagazineaza si toate chestiile neplacute din viata noastra.
Din punctul meu de vedere absolut orice carte motivationala ar trebui sa aiba si un manual cu instructiuni, ar trebui citita la momentul oprotun si filtrate informatiile.