| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre vise? De unde vin? de la Dumnezeu, de la diavol sau vin din subconstient? Ne pot prevesti visele ceva? sau sunt doar amprenta subconstientului nostru? Voi ce credeti? e bine sa credem in ceea ce visam? sau e pacat? orice raspuns e bine venit!

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Visele vin din trei parti.Sunt vise care vin de la Dumnezeu.Sunt vise care vin de la cel rau, si care vin din multimea gandurilor.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru EmaS):

Dar,daca vin din trei parti,banuiesc ca nu e bine sa le interpretam pentru ca ne pot induce in eroare,nu? Niciodata nu stii cand visezi de unde vine respectivul vis,poate ca de aceea nu e bine sa le interpretezi,ma gandesc ca te poti insela,nu stiu...tu ce zici? ce crezi? adica poti visa ceva,incerci sa deslusesti visul, ajungi la un rezultat (mai mult sau mai putin potrivit) dupa care constati ca te-ai inselat, ca e de fapt altceva sau constati ca a fost doar un vis si ca nu a prevestit nimic. Ti s-a intamplat vreodata?

| EmaS a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Ai dreptate. Daca cunosti Cuvantul lui Dumnezeu, atunci ai putea sa faci o diferenta intre ele.Le treci prin filtrul Evangheliei, si ajungi la un rezultat.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Exact asa cum ai spus. Citeste cartea Sfantului Ignatie Briancianinov, e foarte interesanta. Ideea e ca au fost de-a lungul vremii si pustnici, credinciosi, care au dat crezare unor vise, cum ca ar fi de la Dumnezeu, dar nu prea erau. De aceea e bine sa nu dai crezare viselor, in general sau sa te apuci sa le interpretezi. Poti sa ajungi in inselare.

23 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| KlaraWeiss a răspuns:

Din subconstient, majoritatea. Urmareste si raspunsul lui Rapunzell de aici http://www.TPU.ro/......ina-1.html O carte interesanta despre asa ceva http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/despre-inselare/

| lifeForJesus a răspuns:

Eu cred ca si de la Dumnezeu,subconștient si de la cel rău.
De ce zic asta?
Pai mi sa întâmplat sa am o problema și noaptea am visat ce o sa se întâmple, și asa sa întâmplat. nu e interesant?
Sau: Dumnezeu ne avertizează uneori ce o sa se întâmple peste o zi, doua sau trei, si exact asa se întâmplă!
Nu ti se pare interesant?
Numai bine! happy

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru lifeForJesus):

Ba da, e foarte interesant ceea ce imi spui tu aici ...pentru ca si mie mi s-a intamplat sa visez ceva si a doua zi sa se intample, altadata mi s-a intamlpat si dupa 1 luna...dar oare fiecare vis care iti ramane intiparit in memorie prevesteste ceva? nu ma refer la toate visele (la toate prostiile,caci unele sunt numai incurcaturi de visehappy. Adica ti s-a intamplat sa visezi ceva care sa te marcheze intr-un anumit fel,ceva care ti-a ramas intiparit in memorie, dar care in viata reala nu s-a intamplat? mersi pentru raspunsuri aaa si inca ceva, am auzit ca atunci cand visezi de 3 ori acelasi vis se spune ca e de la dumnezeu, in rest e doar o inselare din partea diavolului. Ce zici de asta?

| lifeForJesus a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Eu nu cred ca doar atunci când visezi de 3 ori e de la Dumnezeu, eu mai degrabă ma rezum pe ce am visat, și cum ma ajuta ce am visat.
Da, mi sa întâmplat sa visez ceva foarte frumos, ce mintea mea nu își putea imagina...și acum ma ajuta acel vis... happy
O zi faina sa ai!

| UnleashedPsycho a răspuns:

Eu zic că aparţin subconştientului, reprezintă ceea ce ne'am dori sau nu ne'am dori să se întâmple.
Sayonara!

| NoNameJunior a răspuns:

Ceao!
visele vin din subconstient.
visele ne pot prevesti ceva dar in rare cazuri si nu chiar asa la oricine.adica poate aparea Dumnezeu in vis sa iti spuna ceva important.
si da, nu are nimic daca noi credem in ele(in vise).nu inteleg de ce ar fi pacat.dar sa zicem ca visezi ca ai vazut o muscalaughing, asta nu inseamna neaparat ca se adevereste.toata lumea are si vise mai ciudate.
Ceao!

| ciresik80 a răspuns:

Nu este bine sa credem in vise dar eu iti zic ca aproximativ 90% din ceea ce visez mi se cam implineste,am visat subiecte de examen,note, mi-am visat iubitii inainte a-i cunoaste si culmea s-a intamplat exact ca in vis, am visat locuri pe care ulterior le-am vazut.Cred ca uneori este mai bine sa nu credem in vise pentru ca ele ne pot insela dar uite ca unele se mai si adeveresc.

| ciresik80 a răspuns:

Nu iti pot sopune de unde vin visele numai Dumnezeu stie dar ti-am spus unele chiar mi s-au implinit.

| Fineness a răspuns:

Visele vin din subconstient! Uite aici dictionar online de vise http://www.visele.ro/
Sper ca te-am ajutat!

| Narcis2007 a răspuns:

Visele sunt doar secvente din ce am facut noi in ziua respectiva/in ultimul timp, sunt doar o amprenta a subconstientului si nu e bine sa credem in ele

| CandyGirl_5618 a răspuns:

Visele vin din subconstient.
Totul este din imaginatia noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alta intrebare sf

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing poate ai si un raspuns pentru aceasta intrebare sf, sau mai bine zis o parere happy

| anonim_4396 explică (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Vrei stintific sau sf cum sas-si raspund?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu cred in vise si raspunsul il vei avea citind din cartea asta... sper

http://www.magazinortodox.ro/despre-vise-si-vedenii-parintele-cleopa-485

| greenie a răspuns:

Nu stiu ce sa zic de vise dar dupa parerea mea uneori se intampla.Mama si matusa mea cand viseaza de multe ori li se intampla ce viseaza, de ex cand a murit bunici mei au visat inainte ceva care le-au dat de banuit ca o sa se intample un lucru rau(nu mai stiu ce).Un caz care il stiu sigur este la o cunostinta de a mamei care inainte sa moara sotul surorii ei a visat ca i-a cazut toti dintii din fata si dupa ceva timp a murit tipul de care ziceam.Nu inseamna ca daca ai visat ca o sa te manance un balaur o sa se si intample.Nu toate se intampla, multe sunt rezultate stresului si sunt legate de ce am facut noi in ziua respectiva. Uneori depinde cum le interpretezi. Dupa parerea mea nu e bine sa crezi prea mult in ele si tot timpul sa cauti un raspuns la ce ti se intampla dar uneori Dumnezeu ne avertizeaza si prin vise.

| AndreeaTi a răspuns:

Eu din cate stiu de la sora mea doctor, visele (cele care le visam noaptea nu care le "intalnim" dimineata)au legatura cu ce s-a intamplat in viata ta, in ziua precedenta sau mai demult e bine sa ei vitamina b12 pentrumemorie si dac vrei sa vezi daca e adevarat poti sa-ti faci 2 jurnale :unul pentrutine, viata ta si ect.; iar altul pentruvisele tale. Atunci vei vedea ce se intampla cu adevarat.De unde vin visele nu e sigur dar in termeni stiincifici ar venii din subconstient, dar pentrucredinciosi vin de la Dumnezeu sa ne avertizeze. Sper ca te am ajutat!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru AndreeaTi):

Ce vrei sa spui cu visele pe care `le intalnim dimineata`? Sunt acele vise pe care le ai dupa ce te-ai trezit din somn dimineata si apoi mai atipesti iar? visele astea spun ceva? chestia este ca de multe ori visez ceva care nu s-a petrecut in ziua precedenta si la care nici nu m-am gandit...O fi vreo avertizare? mersi pentru raspuns happy

| AndreeaTi a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Nu ma refeream la visele pe care le ai chair inainte sa te trezesti.Ele nu sunt adevaratele vise.