| irina192837 a întrebat:

La tulburare obsesiva iei tratament medicamnetos si dupa ce nu mai ai simtpome renunti la ele pana reapar simptomele sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tratamentul nu se intrerupe dupa 2 ani, ca nu rezolvi nimic... ci dupa mult mai multi ani, cand se observa ca simptomele au disparut complet si persoana respectiv este vizibil schimbata.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La tulburare obsesiva iei tratement foarte ani multi, pana se amelioreaza starea si in anumite cazuri te vindeci, chiar daca simptomele sunt tinute in frau cu tratamnet, boala nu dispare.

| irina192837 explică (pentru Violleta2022):

Pai ok se ia foarte multi ani dar gen se ia 2 ani dupa se intrerupe apoi se incepe iar cand apar simptomele?

| irina192837 explică (pentru Violleta2022):

Ok dupa 5 ani e ok? dupa 5 ani se intrerupe? pana reapare iar? de ce nu il tii toata viata daca reapare? si 2. dupa 5 ani gata esti ok e ca si cum n-ai mai avea nimic?

| Violleta2022 a răspuns (pentru irina192837):

La 5 ani ti se va face o re-evaluare psihiatrica foarte stricta si serioasa si doar psihiatrul poate oprii tratamnetul.
Este imposibil sa fii dupa 5 ani gata, ca bolile psihiatrice grave nu se vindecabile asa de usor si rapid, dar se pot reduce tratamentele dupa 5 ani, cu medicatie usoara, numai daca sunt imbunatatiri vizibile.

| Violleta2022 a răspuns (pentru irina192837):

Tratamentul nu se intrerupe dupa 2 ani, ca nu rezolvi nimic... ci dupa mult mai multi ani, cand se observa ca simptomele au disparut complet si persoana respectiv este vizibil schimbata.

| Goete a răspuns:

Medicul nu ti-a spus?
Eu cred ca cel mai important ar fi sa ai vointa si sa lupti TU impotriva acestei tulburari, mai ales ca stii ca gandurile care le ai nu sunt "corecte"Medicamentele te drogheaza si au efecte negative.

Dar OK - e usor sa vorbesti cand nu suferi; incearca, totusi.
Si intreaba medicul dar nu uita ca industria farmaceutica e o INDUSTRIE si pentru ea e ok daca te are client pe viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand să le întrerupi doar cu acordul medicului sau să comunici cu acesta, să-i spui toate stările tale și să faci ce spune medicul tău.

Nu cunosc prea bine zona psihiatriei, dar ca și un sfat pur personal, nu recomand ca pastilele pentru tulburări din spectrul psihologic/psihiatric să fie întrerupte după ureche și nici luate după ureche. Țin să cred că și chiar dacă au dispărut o parte din simptome, dar dacă medicul nu ți le-a întrerupt, poate dăuna mai mult psihicului și minții tale pe viitor decât să te ajute, dacă le întrerupi de capul tău. Iar dacă îți provoacă mai mult rău decât bine, trebuie să-i comunici psihiatrului tău pentru a găsi cea mai bună versiune/remediu pentru tine.

| irina192837 explică (pentru anonim_4396):

Exista cazuri cand s-au intrerupt?

| anonim_4396 a răspuns (pentru irina192837):

Nu cunosc cazuri personale și nici nu aș vrea să-ți dau sfaturi după ureche, țin să cred că cea mai riscantă medicamentație este cea pentru psihic. De aceea sfatul meu este să mergi la medicul tău și să te consulți în tot cu el. Cât dozaj să iei, cum și când, dar și să-l întrebi când poți întrerupe tratamentul dar și când să-l reiei. Nu lua nimic și nu întrerupe nimic după ureche. Medicul este cel mai în măsură să te ajute. Dacă din varii motive nu te simți înțeleasă de el, schimbă-l caută unul care să fie pe gustul tău, care cel mai mult să țină cont de ceea ce-i spui tu, că gen dacă tu te simți bine acum și mai dorești să le mai rărești sau întrerupi să fie așa, să-ți dea o doză mai mică. Sunt și unii medici care nu ies din tipar, că dacă suferi de aia, trebuie să iei până la moarte pastila aia, chiar dacă tu îi sesizezi că poate îți face mai mult rău decât bine sau că s-au mai estompat stările, el o ține pe a lui că trebuie să te îmbuibi de pastile, dacă este unul de genul, mai bine schimbă-l.

| Kaonashii a răspuns:

Am un prieten cu OCD medicatia lui e permanenta, doar o schimba din cand in cand si mai schimba metodele de coping dar nu se poate sa nu ia pastile pentru ca il incurca nu poate lucra dar la el e o forma severa, daca nu ai o forma severa. Nu e o boala sa o tratezi temporar... e o conditie cu care traiesti.

| Kaonashii a răspuns (pentru Kaonashii):

A inca o chestie
OCD-ul lui se agraveaza odata cu stresul
Deci daca si al tau e asa poate nu ai nevoie de medicatie doar sa inveti sa controlezi stresul
El are si fobii legate de germeni etc si atunci a rezolvat jumatate de problema cand s-a mutat singur ca atunci poate controla curatenia din casa si totul

| UneRencontre a răspuns:

Inainte de a apela la tratament medicamentos, e preferabil psihoterapie. In aceste cazuri, de obicei, se elimina comportamentele de siguranta (nu mai verifici acel lucru pe care inainte il verifica-i). Te expui la situatiile conflictive. Cu un tratament corespunzator, obsesia trece. Daca e un caz mai aparte si ceva tulburari la psihic, da se merge pe medicamente. Dar nu ar trebui sa fie prima optiune.
Bafta