| adelin12332554 a întrebat:

Sunt copii cu tulburare obsesiva sub 10 ani pai si cum se manifesta la ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Tulburarea obsesiv-compulsivă (TOC) la copii se manifestă prin obsesii (gânduri neobişnuite sau neplăcute care se repetă) și compulsii (acţiuni sau ritualuri care sunt realizate într-un mod anume pentru a reduce anxietatea). La copiii sub 10 ani, simptomele TOC pot include:

obsesii legate de mâncare (exemplu: refuzul de a mânca alimente care au atins alte alimente)
obsesii legate de germeni sau igiena
obsesii legate de ordine sau simetrie
obsesii legate de accidente sau pericole
compulsii legate de ordine sau aranjare (exemplu: insistenţa de a aranja lucrurile într-un anumit mod)
compulsii legate de spălarea mâinilor sau a altor părţi ale corpului
compulsii legate de numărarea lucrurilor sau a paşilor
refuzul de a lăsa lucrurile sau de a le împărţi cu alţii
Aceste obsesii şi compulsii pot avea un impact puternic asupra vieţii copilului şi pot interfera cu activităţile zilnice, precum mersul la şcoală sau joacă.

| keyboard7766 a răspuns (pentru Ionut_Sur_1987):

Pai si gen daca tu ai avut asta la 21 ani o pot transmite lu fi'tu si o sa aiba tot la varsta ta? am avut toc sunt pe trecute, dar daca o sa am familie sa nu transmit prin gena, nu-i doresc nimanui sa treaca prin senzatiile alea nebune.

| keyboard7766 a răspuns (pentru Ionut_Sur_1987):

Dar daca esti vindecat mai transmiti? plus ca asa daca e nu transmiti si controlul ei daca tot esti sanatos tun in prezent?

| keyboard7766 a răspuns (pentru Ionut_Sur_1987):

Pai si la 5 ani? pot aparea cum pana mea ca nu nici n-ai amintiri atunci nu esti deplin constient