| frafafafaf a întrebat:

La ultimul antrenament la flotari pe la jumătatea celei de a doua serii, am început sa simt o durere asa ușoară, dar enervanta si putin înțepătoare in partea dreapta la mijloc, la pectoralul stang. Nu am mai făcut antrenament de două sap aproape, fusesem plecat, de data asta nu am băut o cafea ca să-mi dea energie, praf de proteine n-am mai luat de vreo luna aproape, cam asa. De la ce sa fie durerea? Sa fi forțat mușchii prea tare după aproape două săptămâni in care nu am făcut nimic? Sau e altceva? Durerea semăna cu una de mușchi, specifică (cei care fac sală/calisthenics știu despre ce vorbesc).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Ai făcut încălzire? Poate fi o întindere, sau chiar o ruptura, probabil minoră. clar ai forțat mușchii, dacă erau și neîncălziți ai șanse să fi făcut întindere. Ruptură e mai puțin probabilă, că aveai dureri mari, dar nu se stie. Comprese cu gheață, Arnicare de la Boiron, Icy Hot, Biofreeze sau chiar Diclofenac.
Sănătate!

3 răspunsuri:
| smmmmmragee a răspuns:

Pai ti-ai cam dat răspunsul singur. n-ai luat boost-ul ala de energie si nu te-ai mai antrenat de mult timp. people worry too much.

| MihaiSpeedster a răspuns:

PS. Cafeaua e neurostimulent, îți dă și ceva energie fizică, dar în primul rând te ajută să te focusezi mai bine, să stai concentrat, și să atenueze senzația de oboseală. Înainte de sală, dacă faci intens antrenamente pentru mușchi, încearcă și creatina. Proteine, aminoacizi sau citruline (nu știu cum îi spune în română.

| frafafafaf explică (pentru smmmmmragee):

Aveam mai mukte răspunsuri pe crae mi le-am dat singur, darr nu stiam care e cel mai bun sau ala corect, de asta am apelat aici?