| anonim_4396 a întrebat:

Am bagat in serii si am facut pana acum 140 flotari si ma doare pectolarul stang se intampla ceva?

4 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Este normal să simţi o durere, ai făcut febra musculară, la început este aşa, până se obişnuiesc muşchii cu eforturile, în câteva zile febra musculară dispare.

Acuma, timp de câteva zile, două zile mai exact nu mai suprasolicita muşchii(nu-i mai forţa, deci poţi face 10-20 de flotări şi atât), poţi lucra o altă grupă de muşchi până îşi revin muşchii pectorai. Adică faci o pauză de două zile, în acest timp poţi lucra o altă grupă de muşchi, dacă ai gantere acasă, poţi face exerciţii pentru biceps, triceps(doar dacă nu ai febra musculară şi la tricepşi de la flotări), antebraţ, umeri sau făcând abdomene, genoflexiuni, ridicări pe vârful degetelor(dezvoltă gambele) şi/sau dai o fugă până în spatele blocului, apucă de o bară pentru bătut covoare şi da-i drumul la tracţiuni. Este bine să lucrezi majoritatea grupelor principale de muschi, ca să nu ai muşchii pieptului dezvoltaţi, iar în braţe sau în picioare să fii slab, ai arăta caraghios.

| ionutz03 a răspuns:

Nu e nici o problema in cateva zile iti revii, incearca sa mananci dulciuri (ciocolata, o lingurita doua de zahar) in perioada asta te a ajuta sa te refaci mult mai repedewinking

| AliceAne a răspuns:

Febra musculara. iubitul meu face sal si mi-a explicat ca in momentul in care faci febra se rupe intrunfel muschiu(nu la propriu) si se mareste muschiulrespectivwinking

| paramore_7972 a răspuns:

Hmm.febra musculara...ai putea sa iei o aspirinahappy