| Eus3b1u995 a întrebat:

La un baiat de 13 ani cate eprubete de sange se preleveaza eu stiu ca la varsta asta doar 1, si vreau sa aflu doare tare la varsta asta cand iti preleveaza sange din vena? FUNDA.Cam cat dureaza prelevarea ma refer pana iti da vata cu spirt sa pui pe intepatura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se prelevea cate eprubete este nevoie pentru analizele cerute, nu exista limite. Nu doare absolut deloc, o sa simti o mica jena, ca o ciupitura minuscula si atat. Dureaza doar cateva minute, in jur de 2-3.

Abh
| Abh a răspuns:

Depinde ce analize iti indica medicul.Nu dureaza mai mult de 10 secunde.Fii barbat, ce dracu!

| Eus3b1u995 explică (pentru Abh):

Mda, cand eram mic am fost dus foarte des la analize si mi-e frica de ele ca de dracu asa ca... happy.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Numarul de eprubete in care iti e recoltat sangele nu variaza in functie de varsta ci in functie de tipul de analize care iti sunt facute. Fiecare eprubeta are o anumita substanta pe fund care va pastra anumite caracteristici ale sangelui. De exemplu eprubeta rosie e goala si se foloseste pentru analiza biochimica a sangelui. Eprubeta mov contine un anticoagulant, si se foloseste pentru a numara elementele figurate din sange (globule rosii, globule albe, etc). Mai sunt eprubete cu capac: negru, gri, albastru, etc.
Pentru analize uzuale se preleveaza o eprubeta cu capac rosu, una cu capac negru si una cu capac mov.
Nu doare. simti doar o mica intepatura cand intra acul si eventual un mic disconfort cat timp iti preleveaza sangele.
In mod normal totul dureaza cam 1 minut.

| ParadoxRO a răspuns:

Dacă nu vrei să te doară chiar aşa tare nu te uita când te înţeapă,

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu doare si nu dureaza mult. Gyzzard ti-a dat un raspuns complet.

| NoLiesJustLove a răspuns:

Nu stiu cat dureaza da nu mult.da stiu ca daca stai relaxat si nu te incordezi nu o sa te doara, daca te incordezi o sa te doara.iti spun din proprie experienta

| Razvanp69 a răspuns:

Daca vrei sa donezi sange nu ai cum la 13 ani ca nu te lasa. Eu am 17 si vreau sa fac banii si nu m-au lasat la spital ca cica nu am 18 ani impliniti

| Scumpica_Roberta_1997 a răspuns:

Eu aveam11 ani cand mea luat sange pentru analize si mea luat3epubrete si dureaza vreo 15minute.