| anonim_4396 a întrebat:

Limfomul hodkin? am prurit generalizat si dureri de spate in zona plamanilor am fost la medic si a spus ca sunt muschi am o tuse foarte foarte rara de 2 luni numai cand incept sa alerg si a zis a iau acc 5 zile o fi limfomul va rog plz mie putin frica din cauza pruritulu si tusa care nu a disparut sa fie de la plamani?
si durerile parca sunt fara localizare ma dor in locuri diferite trec singure o fi de la muschi sau curent cum a zis doctorul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tusea si durerea toracica nu sunt semne de limfom Hodgkin. Pruritul poate fi, dar este mai degraba semnul unei alte afectiuni (extrem de rara limfomul da prurit). Cred ca durerile astea fara localizare sunt de origine psihica, altfel este inexplicabil sa migreze.

| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa renunti la a te mai documenta pe internet cu scopul de a-ti identifica boala, pentru ca risti sa te sperii inutil. Incearca sa ajungi la un medic internist pentru consult si investigatii de specialitate.
http://www.i-medic.ro/analize/radiografia-toracica

| melaniame a răspuns:

nu stiu cum poti vorbi asa usor de limfom pentru ca este grav. nu vreau sa te ingrijorez dar cel mai bine e sa te duci la un specialist doctor familie. apoi uncolog daca e ceva.

| Remus_Savin_1975 a răspuns:

Daca tragi aer in piept greu si te doare, inseamna ca e raceala la plaminii