| Andreiandrei2000 a întrebat:

Locuiesc momentan in Rusia si calatoresc destul de des in Romania asa ca as avea nevoie de o asigurare de sanatate in Romania. Se pot depune actele online sau prin posta, de asemenea transferul bancar prin online banking? Vreau sa fac totul online pentru ca nu am timp sa stau la 10 ore la niste ghisee.
Cat costa asigurarea medicala pentru persoane fara venituri in 2020?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi la o firmă de asigurări acolo la tine și îți face o asigurare de sănătate de călătorie. Ce vrei tu, asigurare de sănătate pentru o persoană fără venituri nu se poate face cum vrei tu, online, că nu ești în State. Aici sunt Satele Risipite ale Europei, nu Statele.

| Andreiandrei2000 explică (pentru sadrian46):

Am inteles, totusi as vrea sa am o asigurare de sanatate direct in Romania pentru asigurarea calatorie doar acopera urgentele. Ai idee cat ar dura toata procedure in Romania?( depunerea cererei, plata si procesarea in sistem) pana in momentul in care pot sa fac o vizita la doctor. Problema este ca tocmai mi-am pierdut jobul in Rusia si nu am asigurare medicala si momentan chiar am o problema de sanata care se poate amana o luna doua. La momentul actual sunt in Germania si aici totul cost de 3-4 ori mai mult decat ar costa in Romania.

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreiandrei2000):

Dacă ești cetățean român se face cam așa.
Depui la Casa de Asigurări de sănătate din zona, localitatea de unde aparții cu domiciliul o cerere. Apoi plătești asigurarea de sănătate la suma minimă pe 6 luni, cum ar fi pe 6 luni precedente cererii. Atunci se aprobă să fii înregistrat în sistem ca asigurat, și primești un card de sănătate. Ca acesta să rămână valabil vei achita tu lunar CASS pe suma minimă de asigurare. Procedura poate dura de la o lună în sus.
Fiindcă au nevoie și de banii tăi, s-ar putea să se grăbească, dar nu foarte tare.

| vmalex21 a răspuns (pentru Andreiandrei2000):

Pana la urma unde esti de fapt, in Rusia, Germania sau in Romania? Dacă esti in Germania mergi la o casa de asigurări si închei o asigurare cu 180 de euro pd luna.In Romania e o întreagă birocrație, trebuie sa mergi la CJAS din județul in care locuiești, pe urma la Fisc, te întorci la CJAS cu dovada ca ai platit(costa vreo 200-300 de lei pe lună, plătești pentru mai multe luni). Pana vei apărea în sistem ca asigurat va dura mult si bine ca sistemul informatic e vai de el, iti vor da o adeverință valabilă câteva luni.Si asigurarea românească se stat acoperă numai urgențele, deci daca crezi ca te vei trata in strainatate slabe sanse.

| Andreiandrei2000 explică (pentru vmalex21):

Sunt in Germania, am ramas aici blocat din cauza virusului Corona din cauza asta mi-am pierdut si jobul si momentul nu pot sa ma intorc in Rusia. Nu inteleg de ce asigurarea medicala de stat acopera doar urgentele. Daca vreau sa-mi fac o asigurare medicala care sa-mi ofere posibilitatea sa am consultatii sau intr-un caz mai nefericit o operatie, exista o astfel de asigurare in Romania care sa-mi ofere aceste serivicii? M-am interesat deja in Germania si trebuie sa fie minim 6 luni iar cea mai ieftina costa 250 de euro.
Pot sa dau si cateva detalii despre problema de sanatate, la inceputl lui Februrarie am calatorit in Bali si cred ca am contractat un parazit de la apa, este foarte probabil sa fi asta pentru ca prietena mea are aceiasi problema si deja si-a facut analizele.
O alta varianta ar fi sa platesc o asigurare de calatorie si sa merg in Polonia pentru ca au deschis deja granitele. Asigurarea de calatorie este foarte ieftina insa asta doar acopera urgentele. Nu mai am job din Februarie si traiesc din savings, deci as vrea sa gasesc cea mai ieftina varianta.

| Andreiandrei2000 explică:

Care-i problema ta?

| Andreiandrei2000 explică:

Sunt roman ma!

| Andreiandrei2000 explică:

Am primit un ajutor de la un medic de familie "Poți să faci declarația pentru asigurare de sănătate în Spațiul privat virtual ca persoană fără venit, dacă nu ești angajat în România.Se plătește până la anul în februarie sau martie, important e să faci declarația. Ulterior trimiți un email la Casa de asigurări București, să te ia în evidență și te înscrii la un medic de familie."