| alexa6808 a întrebat:

Luna trec am avut menstruatia p data de 30 si sunt regulat, dar azi e in 31 si nu m-am facut dupa cate zile d la luna precedenta trebuie s te imboln?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate fi o disfuncție hormonală sau o răceală.
Un ceai de crețișoară sau urzică stimulează apariția mentrei.
Sănătate.
Pa, pa.

| EmaS a răspuns:

Ciclul menstrual si menstruatia se instaleaza in perioada pubertatii, iar prima menstruatie este deumita menarha. Initial, ciclurile menstruale sunt neregulate din toate punctele de vedere (durata, cantitate de sange pierduta la menstruatie etc). Dupa perioada pubertatii, el se regleaza.

Intarzierea sau absenta menstruatiei sunt simptome cu nenumarate cauze care se impart in primare si secundare, in functie de varsta la care apar. Absenta menstruatiei este denumita amenoree.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Practic, ți-a întârziat menstruația doar o zi, deci nu este cazul să îți faci griji, pentru că mai există și astfel de dereglări hormonale, chiar dacă până acum ai avut menstruația regulată.
Dacă știi că nu ai avut contact sexual neprotejat, iar menstruația întârzie mai mult de 6 zile de acum în colo, trebuie să faci o vizită la medicul ginecolog, căci este posibil să fie vorba de un chist ovarian sau o răceală care nu trebuie tratată la timp.
Sănătate!

| alexa6808 explică:

Nu asta am am 17 ani si am ciclu d 7 ani deci e reglat, ddar intr mea a fost alta!sad

| ands a răspuns:

Buuun,n-am inteles mare lucru, dar vreau sa stii ca menstruatia nu e o boala. Deci nu "trebuie s te imboln". Ciclul menstrual variaza de la un organism la altul si poate avea o perioada cuprinsa intre 21 si 42 de zile. Intr-adevar, cel mai frecvent intalnit este de 28 de zile. Nu stiu daca este cazul, dar fa-ti un test de sarcina. Daca este negativ si iti intazie mai mult de o saptamana si ceva, iti recomand sa vizitezi un medic. Bafta!