| anonim_4396 a întrebat:

Luna trecut am luat doar 20 de pastile de AC in loc de 21 pentru ca pe prospect scria daca am uitat-o sa nu o mai iau si sa incep urmatoarea folie mai devreme, dar eu am inceput-o chiar mai tarziu decat trebuia.
Apoi am uitat sa iau a 5a pastila de aticonceptionale din prima saptamana si am citit prospectul, daca am avut contact sexual in ultima saptamana si acum am uitat pastila [si da am avut] sa ma adresez medicului. Maine merg la medic dar pana atunci eu mai iau urmatoarele pastile?
Tinand cont de faptul ca vreau sa pastrez copilul daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O iei, fiindca intreruperea iti poate declansa hemoragie. e putin probabilk ca la modul asta haotic de a lua pastile hormonale sa ai un copil normal. risti sa aiba hermafroditism daca este baiat sau tumori hormono-dependente daca este fata. de altfel, dupa o asemenea nevbunie, se recomanda sa faci o pauza de contarceptive de minim 1 an si sa nu ramai insarcinata macar acest an, desi intelept ar fi ca dupa o administrare atat de dezastruoasa sa amani un copil macar 2-3 ani.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pe tine chiar NU te interesează sănătatea ta?
Efectiv, eşti INCONŞTIENTĂ - no offense!

AC trebuie luate EXACT aşa cum scrie Prospectul!

Dacă NU respecţi administrarea corectă şi tot "sari" peste câte o pastilă te vei alege cu o sarcină!

Sau tu vrei să "verifici" dacă reuşeşti să rămâi însărcinată peste AC?

DA, REUŞEŞTI : acum vreo lună mai era una care a REUŞIT asta!

N-am idee cu ce te va ajuta : pe lângă faptul că-ţi DEREGLEZI hormonal tot organismul ( inclusiv CM ), vei reveni la vechile probleme cu menstruaţia ( "dureri, sangerari exagerate" )!

Pe lângă asta, te vei "alege" cu o sarcină pe care NU o poţi păstra din cauza motivelor EXPLICATE de @Brigaela, apoi cu un AVORT, apoi cu ALTE dereglări/afecţiuni!

Ca să nu mai amintesc că există RISCUL să devi INFERTILĂ : să NU mai poţi avea copii!

Sau, există RISC de cancer de col uterin - vezi linkul :
http://www.medicas.ro/sanatatea-pe-larg/cancer-col-uterin/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Să IEI în continuare pastilele, până discuţi cu medicul care ţi le-a prescris şi vezi ce investigaţii îţi recomandă!

Toate cele bune.