| 3udoareu a întrebat:

Trebuie sa incep al doilea blister de ac yasmin in a8a zi de pauza chiar daca menstruatia (care dureaza 3 zile) a incetat sau trebuie luat al doilea blister in prima zi de menstruatie indiferent a cata luna de folosire este? Help meeee crying

Răspuns Câştigător
| CMaria21 a răspuns:

Nu trebuie in prima zi decat in prima luna citeste prospectul cu atentie! Succes

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Al 2-lea blister se începe FIX în a 8-a zi "pauză" ( de la terminarea celui anterior ) INDIFERENT dacă menstra s-a terminat sau nu!

NU se mai începe blisterul în prima zi de menstruaţie, ci atunci când "iese la socoteală".

Spre EXEMPLU : ai luat ultima pastilă din primul blister în 12 iulie, faci PAUZĂ de 7 zile ( perioada 13-19 iulie ) şi începi al 2-lea blister în a 8-a zi de pauză, adică în 20 iulie!
Menstra vine cam prin 15 iulie...

Vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......MIN-R.aspx

Toate cele bune.