| lollitha a întrebat:

Luni mi-a venit pentru prima oara menstruatia

prima data am crezut ca e raceala jos

este posibil?
dar in prima zi am schimbat destul de multe tampoane always

a doua zii doar 3 si 2 mici

iar azi mi-am pus 2 absorbante mici pe chilot
si mi-a curs doar pe unul
acum mi-am pus inca unu si doar 2 stropi de sange
este menstruatie
?

crying
ca nu mai suport tamponul
si sper sa ma tina doar azi

si am uitat sa mentionez ca ma doare foarte tare burta jos si spatelesad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Helene a răspuns:

Da este menstruatie.
In primul rand bun venit in randul fetelor.
Nu te speria, si eu am fost asa, nu de mult a fost prima.
Doar o zi e imposibil sa te tina.Pe mine m'a tinut vreo 7 zile.
Poarta pantaloni larguti, ai grija de igiena ta, si poarta Always Max fresh.Este tot ceea ce pot sa iti zic. Iar cu durerile de burta poti sa face o baie calda sau o sticla cu apa calda pe burta.
Sau vb cu mama ta despre acest lucru, ea te va intelege
:*

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Bea ceai de coada soricelului, ajuta sa ai un ciclu regulat si modereaza si menstruatia, asa incat sa ai dureri mai mici in acea perioada.
Trebuie sa bei ceaiul dimineata, inainte de masa, sa bei tim de o luna in fiecare zi si apoi mai faci la vreo 3-4 luni cate 2-3 saptamani de tratament.
Cand mergi la scaldat, sau cand stai pe ceva rece, este bine ca dupa sa faci baie de sezut cu ceai de coada calului ca sa nu ai probleme dupa (cum ar fi cistita).

| fluturas a răspuns:

Da, este menstruatie happy
mai bine vorbeste cu mama ta despre asta happy
si te tine in jur de 3-7 zile happy nu te speria, o sa te obisnuiesti si cu absorbantele, poti folosi si tampoane, dar unii spun ca dezvirgineaza desi nu cred oh go on si ai grija la igiena happy

iar cu durerile, ar fi bine sa nu iei medicamente happy dar daca te doare ingrozitor consulta medicul si el o sa-ti recomande ce medicamente sa iei, mai bine iti pui un prosop ud cu apa calda pe burta si sa nu stai desculta sau cu spatele gol sa nu te racesti happy

| Zady a răspuns:

Intr-adevar chiar este menstruatie

| 009 a răspuns:

Da este

| Helene a răspuns:

@lollitha
Merci mult pentru fundita si ma bucur ca te'am ajutatwinking

| Alexandra_3922 a răspuns:

Clar este menstuatie...asa o sa iti fie in fiecare luna, din pacate asa suntem condamnate toate fetele sad o sa te obisnuiesti

| Cristary a răspuns:

Da, ti-a venit, si nu te ingrijora!
La inceput poate sa tina doar 2 zile, si sa nu-ti mai vina 2 luni, dar poate sa tina si 10-12 zile. Mie de exemplu, imi tine 10-11 zile, si am 8 luni de cand am. Pana ti se regleaza e neregulat.
Ca sa intelegi mai bine: http://noifetele.ro/yourbody/interactivebody.php
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca ti-a venit menstruatia.
De ce nu ceri ajutorul mamei tale in astfel de probleme? Noi nu suntem specializati in medicina sa stim sigur ce ai! In treaba-ti mama sau mergi la medicul de familie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea evident...normal ca i-a venit draga mea
ideea e ca nu tine doar azi...
Uite un site care iti va rasp l intrebare www.noifetele.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este. pe mine m-a tinut 10 zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da draga mea, ti-a venit menstruatia nu te speria, faptul ca te doare burta si spatele e doar un efect al menstruatieiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E clar ca ti-a venit menstruatia.Este ceva normal.Eu nu prea am dureri cate odata am destuli de mari iar cate odata deloc eu am avut prima dat dupa ce am implinit 13 ani dupa cateva zileiar acum m-am obisnuitbig grin

| elena15_2531 a răspuns:

Da. e menstruatie. happy si bravo, te-ai maturizatwinking
stai linistita, o sa te obisnuiesti cu ea

| Helenaa a răspuns:

Da cu siguranta e menstruatie.