| Gabrielg29 a întrebat:

M-a costat 250 RON plombatul unei masele crying ma bucur ca nu ma mai doare dar de ce m-a costat asa de mult la dentist?

El mi-a mai spus ca as fi avut o infectie la maseaua respectiva, credeti ca acesta este motivul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca astea sunt preturile lui asta e

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te miri de acest preţ!
Doar plomba costă 80-120 lei/bucata.

Eu am dat 520 lei pentru lucrări dentare la o SINGURĂ măsea ( 3 şedinţe - per total, cam 4 ore de lucru ) :
* şlefuire/frezare carie
* Tratament endo rotativ + obturatie ( de canal ) clasic/ pluriradicular
* Extirpare vitala pluriradicular/Pulpectomie ( scoatere nerv )
* plombă definitivă.

Într-adevăr, acestea sunt preţurile din Cluj-Napoca...
În alte localităţi ( mai mici ) este mai ieftin happy

Toate cele bune.

| Gabrielg29 explică (pentru bursuc001):

Eu sunt intr-o oras mic din provincie si de-asta intrebam ca nu pricep de ce m-a costat atat. De ce iti iau atatia bani pentru o singura plomba?

| bursuc001 a răspuns (pentru Gabrielg29):

În general, materialele cu care lucrează sunt din import şi sunt destul de scumpe sad
Din această cauză şi preţul lucrărilor stomatologice sunt mari.

Oricum, tu ai ieşit la JUMĂTATE faţă de cât am dat eu în Cluj happy
Deci, tot e mai bine!

O seară frumoasă.

| Silviu276 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat, iar acum am 2 masele plombate doar ca a costat 50 si 60 lei. Si aveam si infectie. Nu eu nu cred ca acesta e motivul.

| Silviu276 a răspuns:

Sau poate zice de o infectie mai grava. Doar el stie. Sau poate cum a zis suntserios adica este prea lacom.