| Brockblack a întrebat:

M-a muşcat o insecta de mână.

Mi S-a umflat acel loc
Si daca strâng, îmi curge sânge.

Ce poa' să fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Strangi cat poti, pana mai iese sange.
Cand nu mai vine absolut nici o picatura de sange oricat de fortat presezi in jur, sugi locul intens si scuipi.
La strangere va iesi veninul insectei, iar la supt scoti si restul de venin ramas.

La terminare dai cu spirt pe muscatura, pentru dezinfectie, eventual si putina tinctura de iod.
In 99% din cazuri ai scapat de complicatii si se vindeca (dispare urma) in 3-4 zile.

Urmareste locul, sa nu creasca rosire mare, umflatura, puroi sau innegrire in urmatoarele ore!
Daca apare unul din aceste semne, atunci mergi la urgenta, la chirurgie!

| octav005 a răspuns:

Ai grija sa n fie vreo capusa. du-te la medic

| Iuuuulianaaaaa a răspuns:

Buna, trebuie să te duci la un doctor.

| AnaRozalia a răspuns:

Salut!
Pentru această muscatura, trebuie sa mergi la un medic, pentru ca, ar putea sa fie o problema serioasa care necesita asistență medicala.
Succes!
Acest raspuns este concret si sigur!