| salutcf a întrebat:

M-a muscat un soarece cand am incercat sa il iau de coada si sa il arunc intr-un cos( era in camera mea). Mi-a curs sange. M-am dus la spital sa imi fac vaccin si un doctor zicea ca imi trebuie trimitere de la medicul de familie. De ce trebuie trimitere la o muscatura serioasa de caine/pisica/rozator? Nu de fiecare data se face anti tetanus? A si s-ar putea sa iau rabie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Ai fost la urgente si ti-au cerut bilet de trimitere?

| MOvidiu a răspuns:

De obicei purtatorii cei mai mari de boli sunt sobolanii. oricum.te sfatuiesc sa mergi intai la medicul de familie sa vada despre ce este vb si eventual iti va elibera trimitere pentru ceea ce se constata..Sanatate multa!

| Iulyyyyyyyyyy123 a răspuns:

Depinde de doctori, si eu am fost la un spital la urgenze si am stat acolo vreo 2 ore. Trebuie trimitere pentru ca asa este facut sa primeasca doctorii bani! deci du-te cat mai repede la doctorul de familie sa-ti faca trimitere

| salutcf explică:

Am luat trimitere si am fost la spital. Mi-au dat doar anti tetanus. Chiar daca a curst destul de mult sange cand m-a muscat soarecele, nu mi-au dat anti rabic pentru ca muscatura este mica. Se asteapta la o muscatura mare de la un soarece? O sa postez aici peste 2 saptamani sa vad daca dau simptome. Eu sper ca nu. Stau la oras si nu am vazut sau auzit niciodata de un caz de rabie la vreun animal

| Beatrice_ʚiɞ_Bety_1997 a răspuns:

Poate din cauza muscaturii grave.