| Yukii987 a întrebat:

Am o pisica birmaneza de aprox peste 2 ani, mascul.
Am intervenit ieri la cearta dintre a mea si alta, am lauto in mana si cuprinsa de furie m-a muscat si m-a zgariat.A avut inainte de iarna pe 25.11. 2011 un vaccin anti -rabie, dupa ce a trecut iarna a reusit sa isi ia o gramada de capuse pe care i le-am scos eu cu o penseta, este si mancator de soareci.Rana provocata de ea (muscatura) s-a cam umflat, insa nu ma doare, am fost la targoviste pentru vaccin insa mi s-a facut doar antitetanus deoarece i-am aratat cartea de sanatate a pisici unde scria ca este vaccinata. Urmatoarea zi am avut febra si dureri de cap.Mi s-a spus sa o supraveghez(pisica) timp de 14 zile. Daca in aceste 14 zile nu se intampla nimic cu motanul nu mai trebuie sa imi fac nici eu griji? Are vreo treaba febra si durerea de cap cu muscatura sau e legate de antitetanosul acela? Am si eu nevoie de un raspuns.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Febra si durerea de cap sunt reactii secundare de la vaccinul antitetanic. Rabie nu ai cum sa faci, avand in vedere data la care a fost vaccinata pisica ta. Dar plaga muscata se poate infecta. Spal-o cu apa oxigenata si pune deasupra o compresa sterila umezita cu Rivanol. Cred ca medicul ti-a recomandat si un antibiotic, asa se procedeaza de regula. Ia-l. Pentru febra si durere te ajuta Aspirina, 3 cp/zi.

2 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Cred ca starea ta este de la vaccin, ai putea sa iti duci motanul la un control la veterinar, sa-i explici situatia si sa vada daca e bine.
Ar trebuii sa o deparazitezi intern si extern si sa-i cumperi o zgarda profesionala care pentru 5 luni de zile daca zgarda nu intra in contact cu apa previne aparitia purecilor, capuselor si tantarilor.
Nu o mai lasa sa umble teleleu pe afara si cu pisici fara stapan.
Capusele ii pot fi fatale sau sa o imbolnaveasca de o boala.
Succes si O zi placuta! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e de la vaccin. Pisica probabil inca are imunitate la rabie. Oricum, daca avea rabie iti dadeai si tu seama - nu mai arata normal, ci scoasa din filmele de groaza.

http://bucovinaprofunda.wordpress.com/......titetanos/