| JeSa a întrebat:

M-a piscat ceva... si acum sunt rosie, si umflata. Bine, pricep ca ar fi vorba de-o "alergie", dar cum nu ma prea impac cu medicii si tratamentele lor chimice, evit - pe cat posibil, sa ma duc sa ma tratez la ei.
Asadar nu-mi ramane decat sa apelez la vreo 'varianta naturista' - impotriva acesteia.
Prin urmare, cu toate acestea, va cer sfatul in cunostinta de cauza, si va intreb: daca cumva nu ma tratez la timp, de aceasta "reactie", cam la ce urmari "grave" ma pot astepta?
Si nu va suparati, dar vreun "remediu" - administrat pe cale orala - naturist, cunoasteti? Va rog frumos, sa ma ajutati cu ce stiti!
Multumesc pentru intelegere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Vai de mine, vizavi de toate normele morale si toate calitatile umane preferentiale, insecta care te-a piscat e intr-o continua cadere decadenta fi-r-as al dreacu.Lasa dreacu organismul sa faca treaba asta singur pentru ca are destule arme, daca esti rosie si umflata si nu am mai auzit pentruuz extern sa iei ceva pe cale orala.Nu sint de specialitate si deci poti ignora sfaturile dar sint adeptul naturaletii si tot stau in cap si ma gindesc cum cineva care afirma acelasi lucru, vrea ceva pe cale orala? Dumnezeu cu mila.

| JeSa explică (pentru harciog):

Harciog, lasa prostiile... stii tu la ce ma refeream, dar e bine si ce (mi-)ai zis tu. Merci rolling on the floor happy

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O pastiluță de Claritine, este un antialergic.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Adica cum esti "rosie si umflata"?--- pe suprafata mica, localizat in jurul intepataturii sau cuprinde si zona capului in care caz exista pericolul sufocarii (datorita edematierii laringelui).In acesta din urma situatie, remediul naturist este inutil si ineficace iar viata ta este in pericol.Tu alegi!

| JeSa explică (pentru alessia5158):

Alessia5158, da, doar in zona s-a manifestat reactia... In rest, ai dreptate cu sufocarea, am patit-o... (ex. cand ma vopsisem si nu-mi priise!)
M-am hotarat sa-mi iau liber de la munca si sa ma duc sa vad ce am.
Va multumesc frumos pentru sfaturi. Numai bine si voua!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună dimineața.
Fă o comprese cu crețișoară.
Cumpără un pachet de ceai de la Plafar, spală frunzele, zdrobește-le cu bătătorul și aplică sub formă de compresă pe zona respectivă.
De asemenea, poți aplica și o comprese cu gheață pentru a preveni umflarea și pentru a ameliora durerea.
Sănătate!

| Florennce a răspuns:

Buna, de preferat ar fi sa mergi la medic, in caz ca se inrautateste. Poti aplica totusi, compresii reci ( cu apa sau gheata )... poti lua si un unguent pe baza de plante sau...thinking crema de galbenele, ca din cate stiu eu, e foarte buna. Daca nu se dezumfla in cateva zile, si se face mai mare, sau mai rosie.sau etc.chatterbox Trebuie sa te duci neaparat la spital, pentru ca nu stii ce te-a " piscat ".ca daca ar fi fost o alergie, ai fii avut mai multe "bubite", ca sa-ti explic mai pe romaneste. laughingSo, sigur te-a ciupit vreo insecta, ceva.thinking chatterbox
O zi buna! Si sa te faci bine happy

| Remus82 a răspuns:

Esti sensibilahappyun doctor ti-ar putea indica si remedii naturiste daca ceri asta.Insanatosire grabnica frumoasa!

| jony a răspuns:

Buna JeSsYkA! Am patit si eu asa cred ca de la lapte sau oua cel putin mie de la astea mi s-a intamplat.Numai mananc asa ceva incepea sa ma manance pielea dintr-un loc in altu si mi se umfla parca eram muscat de tantari dar nu tinea doar o ora dar mancarimea era insuportabila.Dar am luat un medicament anti alergie si mi-a trecut.Ciau!