| MissAndrea a întrebat:

De la o vreme incoace am teama de medicamente. Dupa ce o cunostinta a facut alergie la un medicament, mi-e teama sa mai iau medicamente. Problema este ca am o candidoza pentru care am luat acum ceva timp ovule Polygynax si nu am avut nicio reactie la ele, iar acum as vrea sa le iau din nou dar mi-e teama pentru ca pe prospect scrie ca uleiul de soia din ele sau ce mai contin ele, pot sa dea soc anafilactic. Am citit pe un site ca poti avea alergie chiar daca ai mai fost expusa la alergen, adica chiar daca le-am mai folosit inainte. Voi ce spuneti, am de ce sa ma ingrijorez? Sa optez pentru alt tratament, naturist sau sa le pun totusi?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu folosesti ovule ca le-ai mai luat altadata. le folosesti fiindca ginecologul ti le-a prescris tie acum, pentru afectiunea actuala.
2. Tratamentele naturiste au un risc de 2-10 ori mai mare de a declansa alergii, fiindca marea majoritate a alergenilor sunt naturali, nu de sinteza

| MissAndrea explică (pentru Brigaela):

Pai am aceeasi afectiune ca si data trecuta cand mi-a prescris ovulele astea. Am facut o analiza completa si doar candidoza imi face problema, in urma unor antibiotice.

| Brigaela a răspuns (pentru MissAndrea):

De obicei, receidiva aceleiasi afectiuni infectioase necesita alt tratament, fiindca ciuperca pe care ai trata-o cu Poliginax atunic este, aproape sigur, rezistenta de data asta la acelasi tratament. Trebuia sa stii deja ca infectiile pot capata rezistenta la tratament si ca absolut niciodata nu poti lua un tratament antiinfectios pe baza faptului ca data trecuta ti-a facut bine, asta fiind de fapt o contraindicatie. Faptul ca dupa tratament cu poliginax candidoza a recidivat (eventual intr-un interval mai scurt de 3 ani) arata clar ca ai nevoie de alt tratament si ca este contraindicat sa iti administrezi tratamentul folosit data trecuta.

| MissAndrea explică (pentru Brigaela):

Am inteles, atat ca a recidivat din nou pentru ca am luat din nou antibiotice, nu pentru ca nu m-a ajutat tratamentul. Am vazut si la ce este rezistenta micoza, doar la fluconazol. Polygynaxul contine nistatina iar in analize zice ca este sensibila la nistatina. Acum, intrebarea mea era, nu daca o sa ma ajute sa nu mai am niciodata candidoza ci daca as putea face o alergie la ele cu toate ca prima oara nu am avut nimic. Daca mi-ati putea clarifica asta ar fi mai mult ca perfect. Multumesc pentru timpul acordat!

| Brigaela a răspuns (pentru MissAndrea):

Antibioticele omoara flora normala si permit unei tulpini de candida, dormante, sa se dezvolte. Tulpina asta de candida a ramas in flora vaginala din cauza ca a fost rezistenta la tratamentul anterior, care a reusit doar sa o adoarma, nu sa o omoare. Deci nu va muri nici de data asta daca nu schimbi tratamentul. Infectia de atunci era sensibila la nistatina, este posibil, chiar probabil (nu obligatoriu insa) ca actuala infectie sa fie rezistenta. In tot cazul, nici nu se pune problema sa iei tratamentul fara a merge la medic.

da, poti face alergie la ele si la orice chestie. Nu conteaza ca nu ai avut data anterioara. dar, asa cum ti-am spus, riscul de a face alergie la un tratament naturist este mult mult mai mare, asa ca va trebui sa iei tratamentul alopat pe care ti-l va prescrie ginecologul (si care nu va mai contine, de data asta, poliginax). Deci nu il vei mai lua, asa ca nu vei face alergie la el.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Unele tratamente naturiste fac mai mult rau decat bine.Intr-adevar exista si unele bune, dar mai bine opteaza pentru un medicament.Ele au un efect sigur. Sanatate!

| SmQaLeXuTzz a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi, iti poti urma in continuare tratamentul.