| xFaith a întrebat:

M`am apucat de fumat din cauza unui baiat.

La inceput fumam 1 tsigare la 2-3 zile, iar acum fumez cate 4.

Cand trag in piep ma ia o ameteala de nici in picioare nu mai pot sta.
Imi spuneti care e cauza? dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lplostonyou a răspuns:

Dal in colo de baiat, gasesti atatia baieti pe lumea asta, ai doar 17 ani,doar nu te gandeai ca te vei si casatori cu el? tigara nu rezolva problema,nici eu nu am o iubita momentan,ce ar trebui sa fac sa ma apuc de fumat? de abia am putut scapa de tigarile astea nenorocite si am mai dat si bani aiurea pe ele,nu trebuie sa te descurajezi de la primul esec,fruntea sus si mergi mai departe,gasesti baieti in prostie, adunate, fi serioasa si comportate cu demnitate ca o fata mare de 17 ani.Si mai lasa naibi tigarile alea, gandeste-te ca fiecare tigara fumata e cate 1 cui batut in sicriu.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Concentrația de gudron este prea mare și de aici te ia și amețeala.
Dacă ai renunța la ele, ce bine ar fi pentru tine și sănătatea ta!
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Ce ma socheaza este ignoranta multora referitoare la subiectul asta: "m-am apucat de putin timp, dar nu-i nimic, ca ma las cand se termina vara". Serios? O sa vezi tu atunci ce faci, ca nu o sa te mai poti lasa de fumat, ba poate nu o sa te mai poti lasa de fumat toata viata. Tigarile nu-s un moft, o distractie de o zi, ci sunt un drog periculos si foarte adictiv. Scapa doar cine poate (si are destula vointa)!
Ti-a raspuns Legiuitoarea, cand tragi in piept ametesti din cauza gudronului (dar nu numai a lui) fumul de tigara are cateava zeci de mii de substante, alcaloizi, hidrocarburi aromatice gen toluen, xilen, gudron (care este si el alcatuit din mai multe substante - fractuni grele, solide de hidrocarburi). Ametesti pentru ca noi suntem obisnuiti sa respiram aerul curat (sau poluat) nu fum.

| whatevernvm a răspuns:

Nu cred ca ti-a bagat-o pe gat, deci e vina ta!

| PrecioussGirl a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa te lasi de asa ceva.
o sa ajungi sa fumezi cate un pachet pe zi.
bani aruncati
nu sunt deloc sanatoase si mai si mirosi urat.

| andrey910 a răspuns:

E normal la inceput sa ametesti... dupa un timp nu o sa mai ametesti (decat dupa f multe tigari) si eu m-am apucat recent...dar o sa ma las cand se termina vara, mai bine nu mai fuma.

| NIGhTmArE187 a răspuns:

Ai facut o mare greseala ca te-ai apucat de fumat din cauza altcuiva, in afara de TINE.asa o sa faci si cu drogurile? asa se intampla in primele saptamana de fumat,te ia ameteala, asta se intampla datorita dioxidului de carbon de la fumul de tigara care ajunge in creier, acesta ramanand fara oxigen dintr-o data.stai linistita, dupa cateva saptamana corpul se va obisnui si nai sa mai ametesti.

| R3sPeCt a răspuns:

Ar fi cazul sa mergi la doctor si sa te lasi de fumatwinking

| ingerasmotat a răspuns:

Nu-i asculta! Tine-o tot asa dar ca sa te ajut sa rezolvi cateva din prbleme o sa-ti dau niste saturi:
1. Problema banilor : Nu e obligatoriu sa iei tigari baga si tu nasul in cosul de la soba iarna.
2. problema durerilor : daca nu suporti fumul taiele frumos si manancale cu paine.
Sper ca i-am fost de ajutor daca nu atunci lasate de fumat.

| oCiudata a răspuns:

Buna.Si eu m-am apucat de fumat, dar din prostie nu din cauza cuiva.Pur si simplu fumezi cand ai nervi, stiu.Incearca sa nu mai fumezi, cand vrei sa fumezi arunca tigarile si suna pe cineva ca sa uiti de ideea fumatului. Sper ca te-am ajutat! Te pup!

| ElenaMaria003 a răspuns:

Nu as stii cauza, probabil pentru ca organismul tau nu mai suporta fumul. Tigarile sunt puternice? [ gen Kent, Dunhill? ] daca da, sigur e din cauza ca ceva din tine nu mai suporta. Daca vrei in continuare sa fumezi ( desi eu te-as sfatui sa te lasi happy ) iti recomand un Glamour asa la pachetel mic si patratos. big grin
Sper ca te-am ajutat macar un pic :*