| Ionutmarian6868 a întrebat:

M-am lovit la sanul stang si sunt baiat si mi-a iesit un fel de umflatura...am auzit ca se numesete chist..si ma doare cand apas pe el...ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca apare dupa o lovitura, nu e chist, e mai degraba un hematom. Pune comprese reci de 4-5 ori pe zi si nu mai apsa pe el. Daca pana miercuri nu iti trece, mergi la medicul de familie pentru o consultatie

| Ionutmarian6868 explică (pentru Brigaela):

Pot face cancer de la asa ceva?

| Ionutmarian6868 explică (pentru Brigaela):

Pot face cancer?

Răspuns utilizator avertizat
| Ionutmarian6868 explică (pentru ramon2473):

Mersi mult

| Brigaela a răspuns (pentru Ionutmarian6868):

Nu, de la o singura lovitura. Riscul de cancer creste daca te lovesti repetat

| Ionutmarian6868 explică (pentru Brigaela):

Craciun fericit!

| Brigaela a răspuns (pentru Ionutmarian6868):

Multumesc, asemenea

| Ionutmarian6868 explică (pentru Brigaela):

Ar trebui sa pun chesti reci pe el...adica si lingura ...merge?

| Brigaela a răspuns (pentru Ionutmarian6868):

Daca o tii in frigider inainte. Insa este mult mai eficient cu comprese imbibate cu apa rece.

| Ionutmarian6868 explică (pentru Brigaela):

Mersi.daca o sa mai am intrebari o sa zic.=D

| Ionutmarian6868 explică (pentru Brigaela):

Deci ar trebui sa pun chestii cat mai reci pe el

| Brigaela a răspuns (pentru Ionutmarian6868):

Ar trebui sa pui comprese cu apa rece de la chiuveta. Ce este atat de greu? Nu linguri, nu gheata, nu alte tampenii.

| Ionutmarian6868 explică (pentru Brigaela):

Pot cu orce material sa pun? adica tricou prosop etc

| Brigaela a răspuns (pentru Ionutmarian6868):

O compresa, nu tricou. Daca nu ai in casa comprese (cumparate de la farmacie), poti face una dintr-un prosop.
Totusi, daca de atata timp nu ai pus comprese reci, a trecut momentul oportun, nu mai este cazul, nu te mai ajuta cu nimic, ele erau bune in primele 24 de ore de la traumatism. daca inca te doare sau simti nodulul, mergi maine la medeicul tau de familie.

| Ionutmarian6868 explică (pentru Brigaela):

Oare va trebui sa ma operez?

| Brigaela a răspuns (pentru Ionutmarian6868):

?

| Ionutmarian6868 explică (pentru Brigaela):

Va trebui sa ma operez...adc de chist sau ce o fii el...

| Brigaela a răspuns (pentru Ionutmarian6868):

Eu nu am zis asa ceva, nu ai dat nici un fel de informatii despre leziune, asa ca nu se poate spune.