| WaRwIcH a întrebat:

M-am trezit dimineata cu buza inferioara tremurand involuntar.Stie cineva ce problema ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lumeamea a răspuns:

Stresul poate fi o cauza!

23 de modali tati de a învinge tensiunea

Cu totii avem nevoie de o anumita cantitate de stres pentru a supravietui, iar în doze moderate, stresul poate fi sanatos, chiar placut, însa acest prag poa­te fi depasit. Definit ca „reactie adversa pe care indivizii o au în fata tensiu­nii excesive sau a altor tipuri de solicitari la care sunt supusi", stresul este resimtit ca fiind legat în primul rând de munca depusa. ax>:Vs':i

Stres

însa nu numai munca este factor de stres. Printre alte cauze ale stresului se numara:

• schimbarea circumstantelor sociale ca, de pilda, decesul partenerului,
schimbarea locului de munca sau divortul;

• presiunea de a se conforma unui anumit tip de comportament, în special
când acesta este împotriva înclinatiilor persoanei;

• conflictul într-o relatie sau faptul de a nu fi evaluat corect sau pretuit de
ceilalti;

• lipsa sprijinului, insuficienta timpului liber sau chiar a timpului în care
cei din jur sa-si îndrepte atentia asupra persoanei respective;

• probleme financiare, somajul sau contactul foarte limitat cu alti oameni.
Printre simptomele stresului se numara pierderea poftei de mâncare sau
mâncatul compulsiv, somnul neregulat, iritabilitatea continua si aparitia
unor simptome fizice precum eczeme, astm, psoriazis, sindromul de colon
iritabil, migrene si ulcere stomacale.

însa stresul nu are doar parti rele. El este o fort 949g621j 9; pe care o puteti pune sa lucreze în folosul dvs. Nu trebuie sa fugiti de el si nu trebuie sa mergeti la un curs de management al stresului pentru a învata cum sa-i faceti fata. Ur­matoarele sfaturi sugereaza metode de a lupta cu stresul si de a-1 învinge.

Schimbati-va atitudinea. „Cred ca de departe cel mai important lucru pe care îl poti spune despre stres este ca în cele mai multe cazuri problema sta nu în lucrurile cu care te confrunti, ci cum reactionezi la ele", sustine medi­cul psihiatru Paul Rosch. Felul în care reactionezi este determinat de felul în care privesti stresul respectiv.

„Uitati-va la oamenii dintr-un montagnes russes", spune dr. Rosch. „Unii stau în spate, cu ochii închisi, cu dintii strânsi. De-abia asteapta sa ia sfârsit chinul si sa ajunga iarasi pe pamânt solid, în fata sunt avizii, cautatorii de senzatii tari, care savureaza fiecare picaj abrupt si sunt nerabdatori sa se urce înca o data, în urmatoarea tura. La mijloc se afla cei care par nonsalanti, chiar plictisiti. Toti traiesc aceeasi experienta — o tura în montagne russe — însa reactioneaza foarte diferit la ea: stres rau, stres bun si lipsa stresului."

Emmett Miller, specialist în stres, apeleaza la întelepciunea chinezeasca
pentru a transmite acest mesaj. „Cuvântul chinez pentru criza este wuji —
2 caractere care separat înseamna «primejdie» si «ocazie». Orice problema
cu care ne confruntam în viata poate fi abordata în acest fel — ca o sansa
de a arata ca suntem capabili sa-i facem fata." Schimbându-va felul de a
gândi — privind o sarcina dificila la lucru ca pe o sansa de a va îmbunatati
aptitudinile, de pilda —, va puteti schimba o viata de stres si disconfort în-
tr-una de provocari si de senzatii, s--ca- L f d!'

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poate ai lipsa de calciu.

| seena8616 a răspuns:

Lipsa de calciu

| PanteraRozz a răspuns:

Poate fi lipsa de calciu. dar poti avea si un fel de diabet.asa are si verisoara mea [nu manca mancare si manca prea multe dulciuri]

| oleee a răspuns:

Lipsa de calciu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In functie de varsta, cauze pot fi multiple dar si superficiale, war. dar doi tipi care au scapat din razboi, fara buze, discutau; unul avea in loc de buza de jos o buza de vagin, iar celalalt avea la fel numai ca era buza de sus cu par cu tot fiindca voia si mustata.primul zice; cand merg dimineata si fac pipi, imi vad penisul, si-mi tremura buza de jos. celalalt zice; eu cand ma uit in oglinda, mi se ridica penisul. sper sa-ti rezolvi problema la vreun medic.io stiu doar bancul asta.