| Mariushgv a întrebat:

M-am uitat pe internet si scrie ca u 1 kilocalori=1000 calorii este adevrat? Cand ma duc sa alerg mie imi arata ca am ars 1000 de calorii asta inseamna ca am slabit doar o kilocalorie sau e minciuna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Da, ai ars 1000 de Calorii. Nu stiu daca tot tie ti-am explicat diferenta dintre Kcal, Calorii mari si calorii.
1 KCal = 1 Calorie mare = 1000 calorii.
Aparatul tau ar trebui sa functioneze in calorii, deci daca scrie ca 1000, 1000 ai ars.

Pe tine te induce in eroare faptul ca pe alimente scrie de exemplu 300 de Kcal. Acei Kcal sunt de fapt calorii.
Ar fi absurd sa fie 300 * 10^3 calorii.

Kilocalorie este unitatea de masura pentru energia termica!

1Kcal = 4.18 KJ ( Kilo Jouli)

De fapt este gresit spus ca ai ars 1000 de Calorii. Ai ars de fapt 1000 de Kilo Calorii, dar pentru usurinta in exprimare toate lumea spune calorii.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"inseamna ca am slabit doar o kilocalorie"

kilocaloria aia n-o slăbăști ci o arzi/consumi

| Catrice a răspuns:

Kilo înseamnă 10 la puterea a patra. 1 kcal= 1000 calorii.
Nu înseamnă că ai slăbit calorii, ci ca ai 'ars' calorii. Pe scurt, aceea reprezinta energia pe care ai folosit-o în timpul alergării.

| Bula a răspuns (pentru Catrice):

rolling on the floor
Kilo inseamna 10 la puterea a 3 a! tongue
Se vede ca ai studiat la f.f.
laughing

| Catrice a răspuns (pentru Bula):

Uite unde se ascundea geniul.
Ma bucur ca dumneata ai făcut școala de arte și meserii și ai zbura nevoie de matematica.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Kilo = 1000
1 Kcal(orie) = 1000 cal(orii)

Intr-o zi mananci cam 2600-3000 kcalorii. iarna mai mult. Daca ai slabit 1000 calorii = ai slabit 1 kCalorie. Adica cam jumatate din ce ai mancat intr-o zi.