| ИОМЭD a întrebat:

Ma adresez doar persoanelor epileptice

Ceilalti sanatosi va rog nu va bagati!

Cum v-a afectat viata epilepsia, ati reusit sa treceti usor peste?
Puteti sa aveti o viata normala fara ca prietenii sa va considere nebun sau ca ar pute lua de la voi

Cunosc cauzele epilepsiei vreau sa stiu cum va afecteaza viata

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ionela_1761 a răspuns:

Buna da se poate avea o viata normala eu am acesta boala de 24 ani si o tin in frau cu medicamente dar mai mult vointa nu trebuie sa avem complexe ( ex: toti ma considera un montru, fug de mine, sunt respins de toti si nu pot avea un servici sau familie ) toate aceste complexe sunt total gresite.

Putem avea o familie si un servici. Eu sunt casatorita de 12 ani am 2 fete perfect sanatoase una de 11 ani alta de 2 ani.
Dupa ce m-am casatorit am inceput sa fac crize 1 data la jumatate de an iar dupa ce am nascut primul copil la fel din jumatate in jumatate de an aveam crize dar usoare sunt controlabile crize mari n-am mai facut de mult si multumesc lui dumnezeu si sotului care m-a ajutat foarte mult tratanduma ca pe un om normal ca asta suntem.

Va doresc multa sanatate si incredere in voi tuturor.

5 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

E treaba prietenei tale sa intre in contact cu persoane care sufera de aceeasi boala, nu a ta, ca oricum va considera in permanenta ca nu ai cum sa intelegi prin ce trece.

| Iamforfun a răspuns:

Nu sunt epileptica, dar cunosc o fetita care sufera de epilepsie. Dar boala ei este controlata cu medicamente, iar de doi ani n-a mai facut crize.
In afara de faptul ca este putin mai agitata cand este cald afara (primavara, vara), pare un copil perfect normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut crize de epilepsie in clasa a 10 si unii colegi au aflat de boala mea si ma discriminau si m-am transferat la alt liceu si noroc ca dupa din 27. 09. 2009 nu am mai avut crize si nu m-au vazut noii colegii ca is bolnav nici nu le-am spus ca sa nu fiu discriminat, si foarte putine rude si prieteni stiu. Oamenii discrimineaza foarte mult pe cei cu epilespie stiu din a 9 cadn a avut un fost coleg epilepsie si toti am fugit din clasa ca arsi numai 3 -4 au ramas cu profa sa-l ajute, acum l-as ajuta ca as stii ce sa fac dar atuncea nu am mai vazut asa ceva parca era posedat, noroc ca eu am avut crize usoare si cu tratament si fara bautura, tigarii cafea si altele nu mai sunt bolnav

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| ИОМЭD explică:

#Kronstadt in natia m-ati ce te bagi

Incerc sa inteleg viata celeorlalti in comparatie cu o buna prietene ca a vrut sa se sinucida a treia oara pe tema asta
Si vreau sa o ajut mai mult sa capete incredere
Tu nu sti cum e te doare-n p...