| UserName250000 a întrebat:

Mă calcă pe nervi rău de tot! Ultima oară am băut apă la 9 seara și tot îmi vine să urinez deși am băut doar jumătate de litru timp de 5 minute. De o oră m-am pus la somn și nu pot sa dorm din cauza porcăriei ăsteia. Daca mă trezesc obosit pentru tot restul zilei nu știu ce o sa fac. Azi am băut vreo 2L de apa și ziua nu am așa ceva deși eu beau multă apă. Ajutați-ma va rog că eu nu am bani să mă duc la doctor. Îmi vine să sparg casa la propriu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Seara înainte de culcare bei putina apa ca să nu îți fie sete și urinezi și nu cred ca mai ai probleme.

| JicaContra a răspuns:

Mergi la doctor, mi se rupe ca nu ai bani, imprumuta-te daca trebuie, pentru ca...

se numeste ca ai o capacitate foarte mica a vezicii, care NU e normal, si poate indica o problema grava, de gen infectie urinara, presiune abdominala interna, etc.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Daca spargi si casa, o sa trebuiasca sa o refaci si asta costa bani.
Eu cred ca e mai mult de la partea psihica, in cazul in care nu ai facut o infectie acolo jos.
Spun asta pentru ca si eu uneori dupa ce urinez, si ma gandesc ca iarasi va trebuii sa fac pentru ca fie am baut multa apa, fie am mancat pepene rosu sau multe fructe, chiar imi vine, si simt ca eu declansez prin gandirea mea. Pana la urma, totul pleaca de la psihic.
Am observat ca daca mananc ceva foarte sarat, dupa ce mi se face sete si beau mult, nu simt nevoia sa urinez decat dupa cateva ore, si atunci, evident, urinez mai mult fiindca am consumat mult lichid datorita hranei sarate.

Acum vezi, daca nu, strange bani, cauta un alt job, imprumuta, ca sa mergi la un medic daca va fi nevoie, dar sper ca nu.

| MadRaven a răspuns:

Jumate de litru în 5 minute înainte de culcare nu e neapărat ceva ce as considera "puțin". Apa trebuie băută putin și des pentru ca multa apa băută în timp scurt înseamnă că vei avea nevoie curând sa urinezi excesul.
încearcă sa mergi la baie înainte sa te pui la somn și sa nu bei mai mult de o cana de apa înainte sa te culci.

Răspuns utilizator avertizat
| Mmn a răspuns:

Poti face analize de urina sa vezi sa nu fie ceva infectie. Bea apa putin si des mai bine..nu in cantitati mari odata

| AnastasiaSt a răspuns:

Se mai intampla si lucruri din astea in viata omului, nu te îngrijora. Poate ai răcit la burta un pic si nu ti dai seama.
Va trece!

| Stoichy a răspuns:

Se mai intampla, solutia e sa nu mai bei multa apa seara. Acum depinde si cati ani ai, daca esti tanar(a) ma indoiesc ca ai avea probleme de sanatate. Cateodata corpul nostru elimina repede lichidele, am avut si eu discutia asta cu un doctor si mi-a spus sa beau minim 2, 3 litrii de apa pe zi dar nu tot dintr o data pentru ca se elimina repede ci cate putin si des. Mi a mai spus sa nu ma ingrijorez ca merg la toaleta, pentru ca asta inseamna ca sunt sanatos ca sistemul functioneaza bine si ca imi curata rinichii. E o chestie normala ce nu o prea poti controla. Daca nu ai usturimi, dureri nu cred ca e cazul sa mergi la doctor. Multa Sanatate!