| anonim_4396 a întrebat:

Ma constip foarte des... ce sa fac'?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Cel mai simplu bea lichide si doua mere pe zi (daca nu ajuta adauga si 4-5 prune uscate)

| Corina a răspuns:

In majoritatea cazurilor, constipatia poate fi tratata printr-o dieta potrivita, care sa furnizeze intestinului suficiente resturi alimentare si sa favorizeze astfel evacuarea regulata si usoara. Micul dejun este obligatoriu, pentru ca exista un reflex care face ca, contractiile intestinului gros sa devina mai active imediat dupa masa. Regimul va trebui sa cuprinda o cantitate mai mare de lichide reci, care excita contractiile intestinale, alimente bogate in celuloza, care maresc bolul fecal si usureaza fermentatia, dulciuri concentrate (miere, dulceata, gem) care favorizeaza producerea fermentatiilor intestinale, o cantitate crescuta de grasimi pentru a excita secretia si excretia bilei si implicit contractiilor intestinului, alimente bogate in vitamina B1, ca drojdia de bere si painea neagra.Bauturile indicate in constipatie sint cele reci si indulcite, in special baute dimineata pe stomacul gol. Sunt bune sucurile de fructe, de zarzavat, citronadele, oranjadele, ceaiul de macese, sifonul si laptele (daca este tolerat): laptele batut si iaurtul cu zahar. Se recomanda carnea si mancarurile de carne de orice fel, grasa, gatita cu legume si sosuri, snitel. Painea cea mai utila este cea de tarite, precum si painea neagra (cel putin 200 grame pe zi). Zarzavaturile si legumele recomandate (de orice fel ) sunt consumate in special ca salate de cruditati, rase pe razatoare (pentru persoanele care nu au dantura), fierte in ciorbe, borsuri sau sub forma de legume asortate, legume pane sau in mancaruri cu sos bogat in grasime. Cartofii pot fi consumati sub orice forma; legumele uscate (linte, mazare, fasole) se consuma ca si garnitura pe langa carne. Se recomanda sa se manance fructe crude de orice fel; in special cele cu coaja, dulci, bogate in zahar, rase pe razatoare (pentru cei care nu au dantura si nu pot mesteca), mai ales fructe cu simburi, cirese, corcoduse, caise, prune, piersici, zmeura, fragi (se vor consuma la mese si intre mese, pe stomacul gol). Sunt contraindicate bauturile calde, ciocolata cu apa, ceaiul veritabil, ceaiul de menta, vinul rosu, sucul de afine, si laptele daca are efect constipant (se va adauga lactoza).
Bea ceai de crusin, mananca multe legume si fructe care contin fibre, deoarece ele ajuta la o buna digestie. Sau mai exista o solutie: in fiecare dimineata sa-ti prepari intr-un pahar 3/4 apa + 1/4 otet de mere cu miere de la plafar + 1 lingurita de miere de albine si sa bei pe stomacul gol. Da rezultate.
http://sanatate.ele.ro/......a4168.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......ative_3797
http://www.tratamente-naturiste.org/category/tratamente-pentru-constipatie

| fabiola a răspuns:

Cumpara de la plafar tarate fine de grau.Seara pui intr-un pahar o ligura de tarate peste care torni apa plata. Dimineata amesteci compozitia, o strecori, ii adaugi putina miere de albine si zeama de lamaie si o consumi pe stomacul gol.In plus fa multa miscare, consuma multe lichide.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Afla unde anume in alimentatie ar putea fi problema. Mezelurile uscate, orezul, cascavalul, painea prajita, pizza, alimente semipreparate, alimente uscate in general ar putea fi o cauza. Mancarurile cu sos, legumele, spanacul, urzicile, fructele, laptele te-ar putea ajuta, daca problema e din alimentatie si nu cronica.

| EUSIATIT a răspuns:

Ulei de ricin si fff ulte lichide si ai grija sa nu faci hemoroizi ca va fi ff grav incearca sa ti reglezi scaunul sanatate

| xibalba a răspuns:

Fabiola ti-a spus foarte bine treaba cu taratele de grau. Eu le consum in iaurtul activia si pun cate 3-4 lingurite de tarate. Le cumpar de la plafar, e 2 lei punga. Mananca mai multe fructe, legume si evita pe cat posibil fast food-urile, bauturile acidulate, carnea prea grea si orice alt aliment care te constipa. In plus, nicio senzatie de scaun nu trebuie neglijata si amanata. Si cat mai multe lichide consumate pe zi. A, si mai e ceva foarte important: sportul.

| Roby67 a răspuns:

Trebuie sa bei mai multe lichide pe zi, cel putin 2 litri, si in special dimineata sa bei un ceai cald mare de un sfert de litru, si se va rezolva problema.
Multa sanatate!

| Just kidding a răspuns:

Papa supica mai des :*! O sa te ajute big grin!

| SweetStrawberry a răspuns:

Bea multe lichide(apa sau ceai, nu sucuri acidulate). Evita mancarurile grele precum carnea de porc.Mananca supa sau ciorba, fructe si legume si lactate(lapte, iaurt). Daca vrei sa mergi la WC imediat poti folosi supozitoare, dar mai bine ai grija la alimentatie.