| Ada477 a întrebat:

Mă doare foarte tare in partea dreaptă sub coastă. Eu am și sindromul jilbert adică am ceva la ficat. O fi posibil să mi fi afectat ficatul faptului că nu prea am dormit zilele astea si am baut cola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cola este interzisa in bolile de ficat, iar daca nu stiai Cola provoaca insomnii.

| sierra1 a răspuns:

" Ada477 : Eu am și sindromul jilbert... si am baut cola "

felicitări: ai descoperit o nouă maladie dată de coca-cola: maladia JILBERT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu mai mult de 12 ani după cum gândești nu prea arăți sa ai. E normal sa te doară dacă ai acest sindrom și tu bei cola care e o bomba și pentru unui ficat sănătos, și nu doar ficatul și fierea le afectează ci și inima cu timpul.
Oboseala, stresul și tulburarea de somn (insomnia) duc la creșterea nivelului de bilirubina, drept și prin urmare apare în acel moment și disconfonturi abdominale.

Trebuie sa te hidratezi foarte bine și sa eviți sucurile acidulate; sa adopți un regim alimentar sănătos bazat pe fructe și legume și sa eviți din nou mâncarea bogata în calorii.

| sweetys a răspuns:

Poate fi și de la bila. Eu am ajuns la medic crezând ca am ficatul mărit fiindcă ma durea și aveam senzația de presiune, dar era bila. Dar totuși dacă persista problema, nu sta pe gânduri și mergi la un control fiindcă nu e de joaca.

Răspuns utilizator avertizat
| Densia03 a răspuns:

Bună, este și normal dacă nu dormiti suficient și la timp, sa va afecteze mai mult decât trebuie. Iar cola în niciun caz la ficat nu este buna, sfatul meu este sa te odihnești suficient și sa lași sucurile acidulate sau cola în cel mai rău caz