| SnYcK3rS a întrebat:

Ma doare maseaua cand intra in contact cu ceva rece si rareori cu ceva cald.Am o carie la ea.
De ce ma doare? Ce e de facut in afara de mers la medic? Am 16 ani

FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Nimic de facut, in afara de a merge la stomatolg! Orice alte sfaturi te vor ajuta sa treci peste durerea prezenta dar asta nu inseamna ca problema e rezolvata.Doar stomatologul ti-o poate rezolva. Curaj! Iti promit ca nu o sa te doara : si eu am avut probleme dentare si imi era o frica de dentist de nu iti poti inchipui! Si culmea, am constatat (dupa ce mi-am facut o tona de curaj) ca vizita la dentist nu doare si nu este stresanta. La a doua sedinta de tratament m-am dus fara complexe si chiar cu placere ("placere", hai sa radem!) Curaj!

5 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Nu ai ce-i face in afara de a te duce la medic.Trebuie sa iti curete caria altfel de va durea tot timpul.Si nu lua algocalmin sau alte minuni ca alea iti alina doar durerea pentru un timp.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Mergi la un dentist decent undeva si rezolva-ti caria, altfel se va extinde si-ti va patrunde pana in pulpa (la nerv), doar atunci vei stii ce inseamna durerea de masea, ce simti acum e joaca. Fugutza la dentist.

| Ramona_6382 a răspuns:

Dac ai 16 ani poti sa tio faci gratis. minorii au gratuitate si stomatologii lucreaza si bine succes si du-te la stomatolog pentru ca nu e de joaca cu cariilebig grinbig grinbig grin:big grinbig grin si eu am avut probleme si acum imi pare rau ca nu m-am dus la dentist la timp:*

| puf_7199 a răspuns:

Trebuie sa te duci la denstist

| puf_7199 a răspuns:

Poti te duce la doctor el te ajuta ca sa rezolve probleme cu maseaua