| AndreiDoMino a întrebat:

Doare cand ti se curata o carie si cand ti se plombeaza maseaua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bibiiiiiiiiii a răspuns:

Heibig grin, depinde de gravitatea situatiei :d Daca caria e foarte adanca o sa doara usor... daca caria e superficiala e totul ok happy nu o sa te doara...Cand ti se plombeaza maseaua nu simti deloc pentru ca iti pune doar substanta si after niveleaza, n-ai de ce sa iti faci griji happy Du-te linistit happy Funda big grin? puppy dog eyes

| Robertwdr2008 a răspuns (pentru Bibiiiiiiiiii):

Și dacă am o carie care este nici mare dar nici mică și nu a ajuns la nerv tot doare?( și se face anestezie )

7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Nu te doare pentru ca ti se face anestezie locala. http://www.i-medic.ro/stomatologie/cariile-dentare

| Ramo80 a răspuns:

Daca e doar o carie superficiala ce nu a ajuns pana la nerv, nu doare. Maseaua se incalzeste putin in timp ce foloseste freza sa o curete. La plombat nu doare.

| Justmed a răspuns:

In mod normal nu. ceea ce trebuie sa stii este ca nu trebuie sa rabzi! DAca simti cel mai mic discomfort anunti medicul care va anestezia zona! Stomatologia nu este dureroasa doar asa pare!

| traveler a răspuns:

Depinde: Daca este o carie superficiala adica nu adanca curata cu freza putin, astupa si gata NU DOARE.
Daca caria a avansat este adanca, iti face o mica injectie locala adica linga maseaua cu pricina si dupa ce isi face efectul va incepe sa te trateze deci iarasi NU DOARE.
Asa ca du-te cu incredere la dentist.
PS ceva ce doare: Portofelul.

| Raluciii_3242 a răspuns:

Nu dar dalaughing. Doare putin cand iti scoate caria dar e o durere usoara si suportabila.winking. nu iti fa griji in legatura cu asta!oh go on. e doar o carie

| dragos161 a răspuns:

Salut
daca o sa iti faca anastezie nu doare deloc
daca nu o sa te doara pana cand iti omoara nervul
dar este o durere destul de suportabila adica nu o sa mori de durerelaughing
funda?
big grin