| Mera_9446 a întrebat:

Ma dor ochii tot mai des. Este totusi mai mult o usturime a ochiului care ma face sa clipesc foarte des. Este ceva serios?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| otypa a răspuns:

Eu nu stiu dar cel mai bine ar fi sa mergi la un medic oftalmolog s-ar putea sa ai nevoie de ochelari., dar stai linistita ca exista si lentile de contact daca nu suporti ochelarii...mergi la medic,

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca ai nevoie urgenta de ochelari. NU amana, du-te cat mai repede la oftalmolog.

mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca ochii tai sunt obositi, probabil lucrezi mult la calculator, ori citesti foarte mult. Poti incerca sa folosesti lacrimi artificiale, care se gasesc in toate farmaciile si sa-ti administrezi de minim 2 ori pe zi, cate 2 picaturi in fiecare ochi. Daca nu trece, este cazul sa fii consultata de un medic oftalmolog, care-ti va preciza, daca ai nevoie de ochelari, ori ai o infectie a ochilor, care trebuie tratata. Iti doresc multa sanatate.

assiris
| assiris a răspuns:

Consulta urgent un oftalmolog. Poate fi vorba de o afectiune a ochilor din cauza ca traim intr-un mediu toxic si prafos. S-ar putea sa ai o conjuctivita, s-ar putea sa ai o uscaciune a globului ocular. Pina atunci un mic sfat pe care mi l-a dat si mie un specialist si care nu dauneaza la nimeni. Spala-ti ochii dimineata si seara cu samponul pentru copii DALIN. Este singurul sampon care nu ustura daca dai la ochi cu el. Apoi clateste bine cu apa calduta. Dupa ce stergi apa cu un prosop moale si foarte curat, pune cite o picatura de Proculin sau Visine in fiecare ochi si clipeste sa se umezeasca. Probabil ca daca este o conjuctivita seara e bine sa pui putina Kanamicina in sacul de la baza ochilor seara si dimineata sa te speli neaparat cu samponul de care am pomenit. Nu dolosi alt tip de sampon caci ustura cind dai cu el pe ochi. DAR NEAPARAT CONSULTA UN SPECIALIST, el fiind in masura sa alfe exact cauza.

| selef a răspuns:

Opreste-te din tocat ceapa, du-te la un oftalmolog, eu nu ma pricep

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meri si fa-ti o laba si puneti gheti la ochi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ca si eu am aceeasi sensatii ma dor ochii ingrozitor dar nu am fost la dr te teama sa nu imi trebuiasca ochelari... of nici nu vad bine sa scriu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suge mult