| sopranaCadaverica a întrebat:

Ma ingras foarte repede si de asemenea SLABESC destul de repede - 1-1, 5kg/saptamana cu sport zilnic si regim alimentar. Inseamna ca metabolismul meu e lent?
Din ce cauza?
Am inteles ca e vorba de tiroida lenesa in cazul unui metabolism lent, insa eu ard calorii foarte repede daca ma misc, in timp ce altora le ia si o luna pentru a slabi 2 kg.
Explicati-mi va rog daca stiti, fara copy-paste-uri de pe alte pagini.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Asta înseamnă că ai o tiroida hiperactiva. Discuta cu un endocrinolog!

| Theformer a răspuns:

Manca 3 mese pe zi, si nimic intre ele si absolut nimic doar sa bei apa, nu manca paine (niciun fel de paine), apuca-te sa manci quinoa sau mei, poti manca doar astea la fiecare masa,
-evita mezelurile de la buticuri sau hipermarketuri ieftine, evita mancarea ieftina ( cu cat mancarea e mai ieftina cu atat e mai proasta :ideologie valabila 100% in tara asta)
-fa sala de cel putin 2 ori pe sapt-cardio si putin de forta
-intermitent fasting -dar nu o sa fi capabil
-nu manca mancaruri care sa-ti creasca insulina, pe scurt are zahar- nu papi,( nu doar dulciurile sau care au zahar bagat din fabrica, de exemplu si orezul poate)
-evita carbohidrati simpli

| IliebGgdw a răspuns:

Nu cred ca e cazul tau, totusi ai putea incerca un set de analize pentru a fi sigur. Daca e tot in regula, e clar ca ai un plan nutritional putin dezordonat, intr o zi mananci mai putin si esti in deficit caloric => slabesti, iar poate peste o saptamana esti in surplus cu 300-400 kcal => te ingrasi.
Iti recomand myfitnesspal, o gasesti pe google play/app store, iti poti calcula caloriile si macronutrientii, in functie de ce iti doresti.
Mai mult de atat, somnul poate fi un alt factor care influenteaza greutatea.