| Lowraaa a întrebat:

Buna! Care sunt metodele reale prin care poti sa iti faci metabolismul mai rapid?
Din adolescenta ma lupt cu un metabolism lent si slabesc foarte greu, cu toate ca nu mananc fast food, prajeli sau bauturi carbogazoase si merg la sala de 3 ori pe saptamana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mancare cu masura si sanatoasa, urmata de multa miscare si munca fizica.

| dullcat a răspuns:

Buna.Uite sfaturi din cateva articole:

Cum îți poți accelera metabolismul?

-Clădește masă musculară
-Fă mai multă mișcare aerobică sau un sport de rezistență
-Bea mai multă apă
-Consumă gustări inspirate
- Condimentează-ți mâncarea
-Consumă proteine din plin
-Bea ocazional cafea neagră
-Reîncarcă-ți bateriile cu ceai verde
-Evită dietele foarte restrictive
-Păstreaza un plan regulat al meselor
-Nu te înfometa

https://www.superfit.ro/ce-este-metabolismul-si-cum-functioneaza/
https://www.doc.ro/dieta-si-sport/cum-iti-poti-accelera-metabolismul
https://www.wellborn.ro/articol-cum-sa-iti-accelerezi-metabolismul

| Hammurabi a răspuns:

O soluție empirică (pe care am auzit-o de la o colegă) ar fi să începi să mesteci gumă.
Mestecatul permanent accelerează digestia.
Dar trebuie să fi și foarte atent că îți poate face rău la stomac

| produse22snep a răspuns:

Dacă vrei sa slăbești scrie-mi te rog pe Instagram (sorinaaa.snep) și îți voi recomanda ceva. Sau da-mi ig-ul tău și haide sa vorbim în privat!?

| StrikingRessistance a răspuns:

Bună, este normal să slăbești destul de lent, optim ar fi să slăbești 0, 5 kg per săptămână. Slăbitul are loc doar dacă esți în "minus" caloric, deci tot ce trebuie să faci este să îți calculezi numărul de calorii consumat în mod mormal și să scazi de acolo câteva sute de calorii.
Poți face asta aici https://www.calculator.net/calorie-calculator.html
Iar caloriile ce le consumi le poți număra cu ajutorul aplicațiilor gen My fitness pal.