| VibeTrix a întrebat:

Ma mai inteapa inima din cand in cand. Sa iau omega 3? In ultimul timp nu prea am mancat si am fost foarte slabita. Presupun ca de asta ma inteapa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Motivele principale care pot provoca senzatiile asociate cu "intepaturi in inima" pot fi din cauza stresul, al efortului fizic si intelectual, lipsei de calciu si spasmosfilia, dar si mesele copioase pot provoca intepaturi scurte de inima, palpitatii si dificultati respiratorii.De asemenea in multe situatii poate fi vorba de dureri intercostale si boli pulmonare. De asemenea anemia si starea fizica precara poate provoca senzatii asemanatoare. Multa sanatate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De ce te inteapa inima? Poate dragostea asta laughing
Incearca o vizita la medic...

| untu a răspuns:

Sa ai grija! Poti fii hipertensiv! Evita stresul si emotiile puternice,lipsa de calciu,spasmofilia,efortul fizic si intelectal intens,mesele copioase poate fi cauza acestor intepaturi! Ai nevoi sa-ti faci teste de EKG, Ecografie, Radiografie Raze X, RMN, Electrocardiograma iei rezultatele si arata-i medicului cardiolog ca sa-ti citeasca rezultatele ca sa-ti spuna ce boala ai si sa-ti urmezi tratamentele medicamentoase!

| untu a răspuns:

Eu? Uita-te la GOOGLE:,, Ma inteapa inima" si citeste primul rand din rezultatele cautarii (www.doctorul zilei.ro/de-ce-ma-inteapa-inima-afla-care-sint-cauzele-durerilor-de-inima/) Nu ai putin respect? Sa-ti fie rusine!

| VibeTrix explică (pentru untu):

Draga,eu sunt copil! Nu sunt deloc bolnava cu inima! Nu ar trebui sa ma bagi si tu in panica. Ar trebui sa vorbesti frumos

| untu a răspuns (pentru VibeTrix):

Eu sa vorbesc frumos? Tu ar trebui sa-mi ceri scuze pentru purtarea ta golaneasca! Daca nu esti bolnava, du-te la medicul de familie si consulta-te si vezi ce-ti spune acolo! Ai nevoie de niste analize pentru ca s-ar putea sa ai o boala ascunsa!

| VibeTrix explică (pentru untu):

"s-ar putea sa ai o boala ascunsa"
De unde oare stii tu?! Esti doctor cumva?! Lasa-ma in pace, ti-am mai spus ca sunt doar un copil! Nu sunt adult! Du-te la psiholog, ca sperii si oamenii. Nu stii cum sa te porti. Poate sunt mai sensibila si ma sperii cand imi spui asta, stiai?! Nu puteai sa imi vorbesti mai dragut.

| untu a răspuns (pentru VibeTrix):

Atunci ce cauti aici la TPU, ca nu este pentru copii ca tine! daca ai nevoie de ajutor discuta cu parintii tai!

| VibeTrix explică (pentru untu):

Uite,te cautam si eu pe tine aici... daca taceai, filozof ramaneai

| VibeTrix explică:

Morr laughing

| JetBlueJet a răspuns:

Poate fi si din cauza anemiei (sau a excesului de cafea, exercitii fizice prea intense, tigari sau chiar droguri).
Bea o cana de apa rece sau ia zahar (poate e si din cauza nivelul scazut de zahar din sange), sau chiar si scortisoara (stiu ca este un remediu bun impotriva palpitatiilor. Scade hipertensiunea arteriala, reduce colesterolul rau (LDL) si asigura o buna circulatie a inimii.winking )
Ai mai facut acel control? (sa vezi ce ai?)

| VibeTrix explică (pentru JetBlueJet):

Mulltumesc mult happy
Nu am facut, nu am deloc timp. O sa-l fac

| JetBlueJet a răspuns:

Incearca si cu remedii de genu', si apoi daca vezi ca nu merge ia omega 3. (Dar daca il consideri prea puternic poti lua si jumate, dar ai grija caci daca nu ai nici o problema cu inima ar putea sa iti faca si rau).