| Bojemoi a întrebat:

Ma masturbez de 2 sau 3 ori pe zi duce la impotenta, la ce varsta raman impotent? Nu veniti cu chestii gen fa-ti o prietena e prea tarziu si nu mi-e rusine sa recunosc ca ma masturbez, cei care fac misto sa se abtina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Pe la vreo 30 de ani dar de ce esti asa dezamagit? Incearca sa faci ceva mai interesant niste activitati diferite.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Excesul de masturbare nu duce la impotenta in sensul de imposibilitatea erectiei. Dar cand vei incerca sa ai relatii sexuale (la orice varsta ar fi asta) te vei confrunta cu alte forme de impotenta: ejaculare precoce, imposibilitatea de a ejacula, imposibilitatea de a pastra erectia suficient pentru un contact sexual satisfacator, scaderea libidoului.

| Alessio_8778 a răspuns:

Ohohoh cam mult.nu duce la impotenta stai linistit.dar duce la ejaculare prematura si pe viitor vei avea probleme mari in privinta asta. tine minte. buna-i berea nu-i ca vinul dar nici l*ba ca vaginul laughing

| Zai a răspuns:

Ca o consecinta a masturbarii apar, ulterior, ejacularile precoce la barbati si impotenta sexuala prin autosugestie, de teama ca nu vor fi capabili de un act sexual normal. La unele femei scade sensibilitatea sexuala. Masturbantul este un om timid, fara spirit de initiativa si care cauta sa fuga de persoanele de sex opus sau nu stie sa comunice cu acestea. Din cauza asteniei fizice si psihice care se instaleaza la masturbanti, apar usor tulburari neurovegetative, ca ameteli, palpitatii, amorteli si furnicaturi in membre. Aceste tulburari se datoreaza, in primul rand, faptului ca organismul tinerilor da semne de epuizare, drept consecinta a practicarii indelungate si exagerate a masturbarii. Adolescentul care se masturbeaza este retras si nu se apropie de sexul opus. Il priveste cu indiferenta, iar atunci cand isi ia indrazneala sa se apropie, mai ales daca partenerul nu corespunde imaginatiei sale, el ramane deceptionat.

Lichidul seminal contine minerale si vitamine, cum ar fi proteine, calciu, magneziu, fosfor, testosteron, potasiu, vitamina B12, zinc si altele. Toate aceste elemente au un rol deosebit de important in formarea si dezvoltarea corpului uman, in special in perioada adolescentei, cand corpul se afla in plin proces de crestere.Masturbarea e ca si donarea sangelui, prea mult si stii ce se intampla! Cam de 2-3 ori pe luna e destul!

| antonio_5108 a răspuns:

Pai de la 25 cam asa frawinking