| Hama a întrebat:

Masturbarea duce la impotenta? Am 13 ani, sunt baiat si ma masturbez din cand in cand. Am un unchi care mi-a spus sa nu ma masturbez niciodata pentru ca pot sa raman impotent. Este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este adevarat. excesul de masturbare poate duca la anumite forme de impotenta, cum ar fi ejacularea precoce sau imposibilitatea ejacularii. Dar masturbarea este o etapa normala a vietii unui adolescent, daca se desfasoara in conditii normale (adica incepand din jurul varstei de 14-15 ani si nu mai frecvent de 2-3 episoade pe saptamana).

11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Totul este permis in viata dar cu masura. Excesul in acest caz poate da pe viitor ejaculare precoce, adica pritena ta nici nu va apuca sa se simta bine si tu deja vei fi terminat partida.

| Liviu a răspuns:

Ia intreaba-ti unchiu
El de ce nu a ramas impotent?
Si el ii rupea gatu al varsta ta
Da nu e prost sa iti zicalaughing
dai bataie prietene rupei gatuwinking
Nu patesti nimic

| linx a răspuns:

Ascult-o cu atentie pe Brigaela, stie ce vorbeste, si in plus de asta da dependenta psihica.Bafta

| robert48 a răspuns:

Stai linistit deoarece ceea ce a zis unchiul tau nu este adevarat.Este natural sa te masturbezi, fiecare dintre noi o face chiar daca unii nu o recunosc.Masturbeaza-te linistit dar nu exagerat(de mai multe ori pe zi), se poate intampla intr-o zi dar sa te masturbezi de mai multe ori dar sa nu faci obisnuinta din asta.In concluzie este ok ceea ce faci. Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| robisson6070 a răspuns:

Nu men nu patesti nimic doar sa nu te masturbezi ca disperatu de 2 pe zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi mai bine daca s-ar lectii de sexologie in scoli ca bietii baiet si chiar fetele ar sti in viitor cum sa se comporte cu ei insusi eu stau in germania si vreau sa va spun ca aici parintii tin lectii asa zise cu copii lor le explica totul din frageda copilarie si ei nu mai sint nici curiosi si nici inocenti cred ca ar fi bine ca si unii parinti sa ia lectii ca la rindul lor nu stiu pre multe in viata nimic nu e rusinos daca stim sa vorbim la timpul potrivit si la momentul potrivit apropo,, dar acest baiat nu are si parinti? treziti-va ca copilul vostru acum are nevoie de voi

| Deea03 a răspuns:

@mhn24 Cat de tare laughing

| Hama explică:

Doar odata in viata m-am masturbat de 3 ori intr-o zi.

| Phantooma a răspuns:

Clar trebuie sa o las mai moale laughing) eu o fac cateodata de 2 ori pe zi

| Nicola_Abel_1996 a răspuns:

Pfff peste un an ramai ca unchito impotent laughing