| Maria1296 a întrebat:

Ma numesc Maria, am 14 ani, 1.66 inaltime si 45 de kilograme. Cate calorii trebuie sa consum pentru a imi mentine greutatea la un nivel de activitate -usor activ. Va rog sa imi raspundeti la intrebare.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaRiNoOtZa a răspuns:

Buna Maria tu trebuie sa consumi 1579 de calorii pentru a te mentine.Pa,pa

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În primul rând trebuie să ai 56 de kilograme, tu eşti mai mult decât slabă.
Practică un sport şi mergi la un medic nutriţionist pentru mai multe informaţii privind alimentaţia vastă de care ai nevoie la acestă vârstă.
Nu trebuie să ai o viaţă sedentară!
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Din cate stiu eu, esti numai bine cu greutatea asta la varsta si inaltimea ta. Intra pe http://www.mypyramid.gov/ si vezi ce dieta ar trebui sa ai.

| anonul a răspuns:

Cred ca 2309, dar poti sa-ti calculezi singura cu ajutorul acestui calculator de calorii http://www.csid.ro/calory-calculator/ sper ca am ajutat :D

| ioana_6413 a răspuns:

Tu glumeşti?! :O aşa de slabăbig grin?

păi, ştiam că necesarul de calorii al unui adolescent este de 800. Sper să nu greşesc, dacă însă am făcut-o, scuze. big grin

| melina_2403 a răspuns:

Aici iti poti verifica necesarul zilnic de calorii pentru mentinere: http://calorii.slabute.ro/calculator-necesar-calorii.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dami id tau
ca am aceeasi ani si pari buna

| Maria1296 explică:

Cred ca totusi 800 e mult prea putin, cu 800 slabesc iar eu nu am de ce sa mai slabesc, iar cu 2000 deja ma ingras. eu vreau sa ma mentin, sunt multumita de cum arat, iar in cea ce priveste mancarea, mananc din toate. Va multumesc pentru raspunsuri

| Maria1296 explică:

Sedentara nu sunt big grin fac exercitii fizice in fiecare zitongue

| Maria1296 explică:

Sedentara nu sunt big grin fac exercitii fizice in fiecare zitongue mai astept pareri