| valentyn1977 a întrebat:

Ma numesc Vali si locuiesc in Arad si am 33 ani...am avut un accident feroviar in 1988 in gara la Paulis-Arad si mi s-a amputat piciorul drept (1/3 medie gamba dreapta) si abia anul trecut 2009 februarie am trecut de ultima comisie expertiza medicala-gradul 3 mediu si dispun doar de un venit de 33.5 lei/luna.Nu imi gasesc de munca in domeniul la care ma pricep si care imi place [finisari interioare(electrica, sanitara, rigips-zugraveli)-tot ce apartine de interior mai putin faianta si gresie]. Cum as putea sa castig un ban in pus peste suma primita de la stat (33.5 lei) in afara cersitului. VREAU SI IMI PLACE SA MUNCESC dar fara sa fiu sluga cuiva...VEZI BLOGUL http://lifeinoneleg.blogspot.com/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

De ce ai postat de doua ori?

Eu iti recomand sa faci niste poze la lucrarile pe care le-ai efectuat, si sa te duci cu ele (de preferat sa apari si tu pe acolo, in salopeta, cu un fierastrau sau o bormasina in mana -sau alte scule folosite la amenajarile de interior-), sau sa le trimiti prin e-mail reprezentantilor unor firme de constructii mai mari, mentionand ca iti doresti un job, chiar daca este temporar.
Interesul tau este sa sa te vada ca esti muncitor, iar daca ai rezultate bune, acel "temporar" se va transofrma garantat in "pe termen lung"!

Deasemeni, poti creea "fluturasi" si sa faci echipa cu cineva care se poate deplasa mai lejer, de preferat inca 2-3 persoane, si sa va plimbati prin Arad, de preferat prin zonele cu blocuri fara interfoane happy, si acolo puneti in fiecare casuta postala cate un fluturas-pliant in care le faci oamenilor cunoscuta pasiunea ta pentru amenajari interioare si le aduci la cunostiinta disponibilitatea ta si dorinta de a-i ajuta sa realizeze finisaje de calitate la un pret "de criza".

Eu personal o sa incerc sa iti pun o vorba buna cuiva din Arad, dar nu stiu daca mai are nevoie de ceva ajutor prin interior... insa ma interesez, si daca va fi interesata, cu siguranta te va contacta happy!

Mult succes iti doresc... si putere de munca happy!

| costyn162 a răspuns:

Vali, imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat si ma uimeste suma de bani pe care o primesti de la stat, mi se pare extrem de putin; dar ma rog, nimic nu ma mai surprinde in romania. Sa fiu sincer, in situatia tarii, nu stiu cate sanse ai. Mai mult decat sa iti postezi servicile pe anumite site-uri si sa astepti, nu cred ca poti face.
Ai putea totusi sa colaborezi cu alte persoane pricepute in acest domeniu si sa iti deschizi, de ce nu, propria afacere. Serviciile tale ar fi mai mediatizate si ar fi mai mlute sanse de izbanda.
Oricum, succes in continuare si lupta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te angajezi undeva unde sa stai jos, dispecer, secretar, ceva in genul asta. Mergi la directia muncii si fa niste cursuri de calculatoare, sau de contabilitate eventual.Eu cunosc un tip cu membrul inf stang amputat de sus de tot, adica din coapsa si lucreaza extrem de mult pe calculator ( proiectare).
cauta sa faci o specializare in ceva, orice, unde sa stai jos, pe scaun.In mod sigur vei gasi ceva. Gandeste-te cati oameni lucreaza asa, cei care incaseaza bani ( la apa, lumina, la banca). ma rog sunt extrem de multe persoane care nu stau in picioare toata ziua.
Am mai cunoscut pe cineva cu ambele gambe amputate ( tot ca tine, avea genunchii ) si cu niste proteze facea absolut orice, chiar dansa, si nimeni nu banuia ca-i lipsea ceva!
Ai incredere in tine si traieste-ti viata demn si puternic.