| anonim_4396 a întrebat:

Mă simt îngrozitor, mi s-a uscat gura și gâtul extrem de tare și tot vomit și am scaune moi, mă doare capul îngrozitor de câteva zile nu am mai mâncat nimic doar am băut apă și suc.am luat parasinus și paracetamol și nu m-a ajutat cu nimic.nu mai sunt bun de nimic nu pot sta nici în picioare, și am sesizat ceva dubios simt un miros înțepător in camere care mă face să vomit. Menționez că gustul și mirosul nu l-am pierdut ar putea să fie așa de gravă gripa noastră clasica? Ce pastile ar trebui sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Cel mai probabil vine din stomac, pentru că a fost dereglat. Mai așteaptă câteva zile, trebuie să îți revii. Multa sanatate!

23 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poate fi si de la suc, sau chiar de la apa. Cumpăra apa plata de calitate si renunța definitiv la sucuri din comerț. Ti se usucă gura si gatul din cauza vomei care a iritat mucoasa bucala si a gatului. Voma este f acida di arde pe unde trece. Bea apa multa dar plata si mănâncă orez fiert. Si la copiii mici li se recomanda orez fiert in caz de diaree. Mirosul înțepător provine de la transpirația ta si de la respirație, toxinele care le ai in corp si care ți-au declanșat aceasta stare miroase astfel. Fă-ti baie si curata pielea pentru a o ajuta sa poata sa elimine toxinele. Mănâncă cat mai sănătos si cat mai bio si renunța la carne macar o luna pana te refaci. Eu nu mai mănânc carne de 23 de ani si am renunțat si la lapte si la oua de 13 ani. Si este cea mai buna dieta vegetariana total. Pentru mai multe informații privind dieta îți recomand cartea "Cum sa nu mori" scrisa de doctor Michael Greger. Sa te faci bine îți doresc!

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Enterium și septocalmin e bun?

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, Enterium e ca Imodium (fac scaunele mai consistente), aici este prospect (să il iei cum scrie in prospect):

https://www.google.com/......https?/url

Septocalmin sunt comprimate pentru supt, mă gândesc că sunt pentru că ai gatul iritat. Cred că o să te ajute, dar daca nu mai vomezi și te hidratezi cum trebuie sigur și gâtul își va reveni. Nu uita să mănânci și să bei macar ceai de menta, puțin câte puțin.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Nu știu câte pe zi pot lua enterium ..btw cașcaval daca mănânc îmi face rău?

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

"Pentru episodul brusc (acut), administraţi 2 capsule Enterium odată, apoi câte o capsulă Enterium după fiecare scaun diareic eliminat." Presupun că asta s-ar potrivi ¯\_(ツ)_/¯

Cașcavalul e gras si destul de greu la stomac... eventual daca mâine-poimâine ești mai bine, poți mânca de atunci. Poti lua niste felii pâine și să o pui într-o tigaie (fara ulei sau unt sau altceva), pe foc și o lași câteva minute până de rumeneste, apoi pe cealaltă parte la fel. Le lași să se răcească puțin și le mănânci așa, bei o cana de ceai și când simți că mai poți mânca, mai mananci. Dacă reușești să nu mai vomezi și scaunele sunt mai legate poți să mănânci și mâncăruri mai procesate, dar acum cred că ar fi riscant daca ai face asta.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu iau medicamente de peste 15 ani. Nu stiu nimic despre ele. Eu ma tratez cu dieta si cu argila si cu plante medicinale. Fa-ti ceai din ghimbir ți-ar prinde bine si biscuiți din fulgi de ovăz cu ghimbir. Se găsesc la magazinele naturiste. Pentru medicamente consulta medicul de familie. Medic de familie poți avea si daca nu ai serviciu. Doar atât ca nu poți beneficia de rețete compensate. Dar cu plata da. Așa ca luni te du si te înscrie la un medic de familie. Sănătate!

| WhiteLife a răspuns (pentru WhiteLife):

Cum te simti astazi?

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Salut, nu mă simt deloc ok.am gura foarte uscata, tremur și parcă o inceput și gâtul să mă doară de la prea multa apa pe care o consum. Îmi vine un miros nasol din gura nu știu cum să scap de miros asta

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Azi cum e? Ai reusit sa iei din tratament?

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Eu sunt cat de cat ok numai că pe maică-mea o luat-o salvarea

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh, imi pare rau. Dar ma bucur că ești mai bine. Cu siguranta și mama ta se va face bine și încet-încet lucrurile vor reveni la normal happy

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Ba mersi omule asta sper și eu din păcate și-o spart bazinul că o căzut pe jos și acolo o ramas, mă miram eu ce e cu zgomotul ăla când în colo era maică-mea parcată pe jos

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh, asta e destul de grav... dar e bine ca macar a fost acasa și ați putut să o ajutați și să chemați repede salvarea.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Da, o chemat taicămeu vitreg. pe mine nici nu mau băgat în seamă aia de la salvare deși îmi era rău că nabii

| DataScience a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.dor.ro/......de-fecale/
Viata e mai complexa si nesemnificativa decat pare, uite ce bacterie draguta se transmite prin spitale care poate cauza simptomele care le ai. Si nu poti stii nici daca e din cauza unei bacterii sau a unui virus, inca nu s-a ajuns la o tehnologie care sa detecteze mai repede.

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai probabil vine din stomac, pentru că a fost dereglat. Mai așteaptă câteva zile, trebuie să îți revii. Multa sanatate!

| WhiteLife a răspuns:

Buna. Te sfatuiesc sa suni la medicul de familie pentru un sfat. Sa nu fie vreo problema la stomac, poate o infecție alimentara. Atâta timp cât nu se știe cauza, poți să iei cate pastile vrei și nu te vor ajuta deloc. Paracetamolul este analgezic, dar nu antiinflamator. Daca l-ai luat pe stomacul gol, e posibil sa se fi agravat puțin starea. Parasinus conține paracetamol, plus inca o substanță care nu face nimic altceva decât decongestioneaza nasul. Așa că dacă vreodată esti racit si nu ai nasul infundat iei degeaba Parasinus. In cazul tau as merge pe furazolidon sau imodium, mananca paine prajita si vea ceai de menta. Bea destul ceai (sau apa) ca sa nu te deshidratezi. Dar nu sunt medic sa prescriu tratamente, așa că este orientativ. Mai poti trimite pe cineva din familie la farmacie sa ceara un sfat și cei de acolo să îți recomande ceva.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Mersi pentru răspuns, din păcate nu am medic că nu lucrez. Cele menționate de tine sunt bune pentru infectie la stomac? Daca beau multa apa îmi vine să vomit

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai demult am avut tot așa greata și diaree și dureri de cap (dar nu partea cu mirosul înțepător). Mai întâi am zis că îmi trece, dar m-am ținut 2 zile, apoi 3. Mama a mers la doctor și i-a spus simptomele și țin minte că astea mi le-a prescris, plus BioSun (un probiotic, și asta te poate ajuta, pentru că reface flora). Poti trimite pe cineva la farmacie, să spună simptomele și să vadă dacă farmacista recomandă aceleași medicamente sau altele și să ia ce considera. Daca in 2 zile nu te simți mai bine, cauza s-ar putea sa fie alta. sad

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Enterium e bun și septocalmin?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi daca ai febra
Inafara de voma alea sunt simptome de covid mai ales daca incepi sa tusesti sau sa simti ceva cand respiri
Suna medicul de familie

| DataScience a răspuns:

Uscarea gatului/gurii cel mai probabil fiindca pierzi lichide prin vomitat si scaun, care le refaci greu fiindca nu poti sa bei multe lichide cand ai scaune moi.
Ideea 1) fa-ti un ceai de menta (ajuta si la a nu se imflama peretii intestinului atat de rau)din care sa bei guri extrem de mici dintr-o sticluta din cateva in cateva minute pe parcursul zilei(gen maxim o gura) fiindca abundenta de apa creste dezvoltarea microbiilor care s-au format in intestin, de asta faci scaune moi, pentru ca creste metabolizarea accelerata a alimentelor si eliminarea lor ajungand sa fie absorbite in intestin foarte putine elemente nutritive fiindca sunt digerate prost.
2)poti incerca sa mananci o zi numai alimente solide: branza cu paine prajita(panificatiile, painea alba ajuta la inmultirea rapida a bacteriilor fie rele fie bune), o banana si un mar maxim merg si ele, banana gen ajuta un pic la solidificarea scaunului, dar nu la fel de mult ca cheagul din branza si mai poti cauta pe web si sa-ti faci o lista(din a 2-a zi introduci si alte alimente dar care sa nu fie rele ca panificatiile, zaharul din dulciuri, fasolea batuta, fructe/legume cu multa zeama...etc., deci alimente mai solide)
3) senzatia cand nu mai ai putere si mai ales cand incep sa te doara muschii daca nu e pe parcursul mai multor zile, adica se intampla intr-o zi, de obicei e vorba de virusi, poate sa fie si covrig-19, poate sa fie si alt tip de virus, nu conteaza virusii actioneaza la fel prin atasare si replicare prin ADN, fortand corpul sa secrete anticorpi/sa creasca febra..etc.(chestii care nu ajuta la nimic in cazul virusilor, singurul mod prin care un organism scapa de virusi e prin moarte celulara, adica o celula infectata comunica cu celulele din jur si li se compara adn-ul intre ele si cea care e oaia neagra i se transmite un semnal de moarte celulara, de aia nu pot sa respire pacientii covid fiindca in plamani se aduna celule moarte plus fluide plus ca se imflameaza si toate astea contribuie la canale micsorate de respirat+ blocate, anticorpii contribuie la a scapa de virusii din corp abia dupa ce un prganism trebuie sa treaca prin chin asa cum treci tu acum, formeaza niste receptori care se leaga de virusi pentru ca celulele albe sa le sesizeze si sa produca fagocitarea lor)
Deci practic nimeni nu se chinuie in cazul virusilor, nici chiar substantele organice precum remdesivir in cazul corona nu te scapa de simptome, fiindca substantele astea ce fac se leaga de adn in timpul replicarii si ii incetinesc prin ingreunarea replicarii adn-ului si astfel se produc tot mai putini puiuti de virusi, si deci organismul are mai multe sanse sa supravietuiasca fiindca in zilele astea corpul invata sa produca anticorpi specifici virusului, deci nu ai ce sa le faci momentan, fiindca inca nu s-a invatat injectarea de anticorpi specifici care sa fie acceptati de organism si degeaba se face fiindca sunt mii de virusi si toti pot sa iti produca simptomele care le ai tu acum
4) fa-i lucrurile care il ajuta pe organismul tau sa ii fie bine in general, cam asta trebuie sa faci in rest, sa ajungi sa mananci bine ca organismul sa inlocuiasca celulele moarte, fa-i si niste miscare de 5-10 minute gen misca brate/picioare...etc. fiindca se secreta niste hormoni care iti regleaza procesele din corp sa fie in parametrii ok, dormi min. 8 ore, in timpul somnului se regenereaza celulele, se produc multi anticorpi si alte procese de vindecare si restul gandeste-le si singur/singura. (uite whitelife ti-a mai dat un exemplu de o chestie buna, probioticele si alta care se ia in cazurile mai severe cum ai tu ''furazolidonul'' care ceri o cutie din farmacii si bei 2-3 pastile timp de nu-s tiu poate 2 zile, substanta care omoara bacteriile si bune si rele din intestine si produce o colorare galbena a urinei, dar foarte eficient in cazuri severe).

| DataScience a răspuns (pentru DataScience):

Am editat la final ce a recomandat whitelife dar nu vad sa se actualizeze, e vorba de probiotice si furazolidon te vor ajuta, poti lua 2-3 pastile timp de vreo 2 zile ca sa fii sigur/a ca nu recidiveaza bacteriile din intestin, gen sa fii sigur/a ca iti trece, altfel trec prea multe zile in care nu absoarbe corpul nutrimente cum trebuie. Furazolidonul omoara toate bacteriile bune si rele, nu te ajuta la virusi(si da o culoare galbena urinei).

| anonim_4396 explică (pentru DataScience):

Auzi enterium e bun și septocalmin forte?