| anonim_4396 a întrebat:

Am luat 9 pastile de paracetamol deodata, inseamna supradoza? Am 13 ani. Are ceva? Mi-e foarte rau si simt miros numai de pastile si-mi vine sa vomit, mamei nu-i pot spune pentru ca ar lesina. Nici familiei nu pot.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci reuzi sub orice forma sa suni la salvare sau sa ii zici mamei tale acest lucru? Atunci... nu prea stiu ce sa iti facem sa te ajuta. Mananca niste muraturi, ajuta la detoxifierea organismului.

Dar tot recomand sa ii spui mamei tale. Nu stiu ce ti se va intampla. Stii ca... majoritatea care au facut asta si au vrut sa scape printr-un mod rapid, nu au facut asta? Au chinuit foarte mult dupa? Sigur vrei asta? Mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui. Nu o sa te certe, nu o sa iti faca absolut nimic, iti garantez eu 100% ^_^ deci nu iti face griji. Mai mult, o sa te certe daca nu ii zici despre asta.
Ii dau eu mesaj acum daca nu ii zici tu, ai grija big grin

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... presupun ca ti-ai raspuns singur/a la intrebare.
Nu ar lesina mama ta, ar lesina daca nu i-ai zice. Asa ca sune-i acum sau suna chiar tu la salvare.

Dar presupun ca stii si singur/a raspunsul la aceasta intrebare. Bafta!

| skdjjsj a răspuns (pentru DoarBogdan):

Acum cred ca este prea tarziu sa sun. au trecut ore de cand le am luat, m-am prefacut la mama in telefon ca mi e foarte rau si nu ma lasa sa sun la ambulanta, zice ca mi e rau de la tratament ...se va intampla ceva cu mine in urmatoarele zile?

| DoarBogdan a răspuns (pentru skdjjsj):

Deci reuzi sub orice forma sa suni la salvare sau sa ii zici mamei tale acest lucru? Atunci... nu prea stiu ce sa iti facem sa te ajuta. Mananca niste muraturi, ajuta la detoxifierea organismului.

Dar tot recomand sa ii spui mamei tale. Nu stiu ce ti se va intampla. Stii ca... majoritatea care au facut asta si au vrut sa scape printr-un mod rapid, nu au facut asta? Au chinuit foarte mult dupa? Sigur vrei asta? Mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui. Nu o sa te certe, nu o sa iti faca absolut nimic, iti garantez eu 100% ^_^ deci nu iti face griji. Mai mult, o sa te certe daca nu ii zici despre asta.
Ii dau eu mesaj acum daca nu ii zici tu, ai grija big grin

| CostinAlamariu a răspuns:

Ce te-a apucat, ai vrut sa te sinucizi cumva?
Spune parintilor ca altfel nu stiu daca mai apuci ziua de maine...

| skdjjsj a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da... am vrut si inca vreau... parintilor nu le pot spune pentru ca am mai luat pastile o data incercand sa ma omor si cred ca ar lesina cand or afla.De ce sa nu mai apuc ziua de maine? se poate intampla ceva? chestia e ca nu prea puteam respira dar acum sunt bine putin ma pot tine pe picioare ca mi se fac moi dar sunt ok. simt ceva deranjant la stomac si atat.

| siriusblack98 a răspuns (pentru skdjjsj):

Nu cred ca mori de la 9 pastile de paracetamol atata timp cat nu esti alergic. Sfatul meu este sa bei foarte, foarte multe lichide si daca ai ceva prin casa care stii ca te scoate la WC in scurt timp (laxativele ar fi perfecte in situatia de fata) ca sa golesti ''rezervorul''. Prin urinare totusi se elimina cel mai repede asa ca dai cu ceaiuri multe. Si la 13 ani nu ai motive sa te sinucizi. Din cate inteleg ai parinti deci esti bine fata de altii. Uite eu la momentul actual conduc o mica afacere care nu merge cum mi-as dori din cauza pandemiei, angajati de platit, birocratie cum nici nu iti imaginezi de care trebuie sa ma ocup, bani investiti pe care sunt constient ca s-ar putea sa nu-i mai recuperez, mai sunt si bolnav de covid si sunt in izolare 2 saptamani, parintii si ei cu covid intr-o stare nu prea grozava si sunt cu doar 9 ani mai mare decat tine. Ce zici, daca am face schimb de probleme ti-ar conveni sau realizezi ca problemele tale sunt nimic comparativ cu ale altora?! Pentru ca si ale mele sunt apa de ploaie comparativ cu ale altora dar macar nu ma sinucid.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru skdjjsj):

Nu mai fa prostii ca o sa-ti para foarte rau. Iti distrugi viata. Nu mai lua medicamente ca prostu.
Daca ai ganduri sinucigase incearca sa vorbesti cu cineva. Du-te la un psiholog si nu mai inventa scuze. Ai o problema si trebuie s-o rezolvi. Vrei sa-ti bagi parintii in mormant? Stii ce infarct o sa le dai daca ti se intampla ceva?
Spui ca nu vrei sa-i spui mamei tale ca o sa lesine dar daca patesti ceva crezi ca n-o sa lesine?
Daca Doamne fereste mori ce crezi ca o sa se intample? O sa fie mai rau decat sa lesine.
Asa ca nu mai fa prostii de astea ca nu stii in ce suferinta te bagi.
Exista psihologi, exista oameni specializati cu care sa vorbesti. Daca iti faci tie rau n-o sa ajuti pe nimeni, ba chiar o sa incurci pe toata lumea. Stiu ce inseamna sa vrei sa mori, nu sunt deloc strain de asta, dar viata e o problema, iar problemele au solutii. O sa vezi ca dupa ce gasesti solutia totul o sa fie bine si o sa fii fericit.
Hai du-te si nu mai fa prostii. Numai bine!

| mastadont a răspuns:

Paracetamolul este unul dintre cele mai periculoase medicamente, acesta distruge ficatul. O supra-doză cum ai luat tu este posibil să-ți fi cauzat vătămări grave ficatului. Am citit despre pacienți care au ajuns la spital în urma unei supra-doze de paracetamol și acolo s-a descoperit că aveau ficatul complet distrus. Pentru ei nu s-a mai putut face nimic, au fost puși la aparate vreo 3 zile până s-au stins suferind îngrozitor și dorindu-și să nu fi luat nici-o dată acele medicamente. Decât să iei pastile de capul tău mai bine du-te la un psiholog, acesta te va ajuta mai mult ca medicamentele.