| Karolinex3 a întrebat:

Ma trezesc in fiecare zi cu` gura si buzele uscate. desi eu sunt o fata care adora apa. Si sunt mereu cu multa saliva si apa in gura. pe buze. pe corp. dar in ulltimul tipm ma simt cam "uscata". Va rog tratati problema serios. Ajutati`ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nommm a răspuns:

Heii Karoline! Daca spui ca te trezesti asa este posibil sa dormi cu gura deschisa. asa face mama si mereu o trezesc si ii spun sa inchida gura. Altfel bea in fiecar zi minimum 2 litrii de apa! Bafta kiss Fundita?

3 răspunsuri:
| gigel68 a răspuns:

Grija mare cata apa bei. prea multa apa poata dauna, o simt pe pielea mea. beau aprox 3-4 litri de apa pe zi si cateodata tot ma simt insetat.
iar despre gura si buze uscate posibil sa fie din cauza unor medicamente sau a unei boli. cauta xerostomie pe google.
cel mai bine ar fi sa faci o vizita la medicul de familie.

| Eron a răspuns:

Ti se usuca gura daca respiri pe gura.Respira numai pe nas, daca este infundat rezolva-ti problema.Gura, nu este facuta pentru respirat, de aceea atunci cand tot intra aerul in ea o usuca.

| IuliaTeodora98 a răspuns:

Buna, mama mea era la fel cu buzele uscate, o vecina la fel si a spus ca dupa ce nu a mai baut apa minerala i-a trecut a incercat si mama si la fel, nu a mai avut buzele uscate de cand nu mai a baut apa minerala