| unsimplubaiat123 a întrebat:

Salutare, TPU! Probabil e o intrebare la care nu m-ati putea ajuta prea mult dar va rog sa incercati. Acum cateva zile am observat ca am buzele foarte uscate, iar eu ma dau cu strugurel regulat. In fiecare dimineata ma trezesc cu gura uscata. Problema pe care am observat ca o am e aceea ca am un tic in care mereu imi inghit saliva si nu stiu cum pot scapa de el.
Toate astea se intampla de cam 2-3 zile cand am dormit pe spate si m-am trezit cu gura uscata, insa acum se intampla asta mereu.
Tin sa precizez ca beau suficienta apa (poate chiar mai multa decat ar trebui) si nu stiu ce sa mai fac sa ma dezobisnuiesc de acest obicei.
Va rog frumos sa ma ajutati macar cu un sfat in cazul in care nu ati trecut prin asa ceva.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te trezesti cu gura uscata pentru ca respiri pe gura si e posibil si sa sforai. Ti-o spun din experienta proprie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Măsoară glicemia.

| anonimg a răspuns:

Apa trebuie sa o bei, chiar daca unii prin obisnuinta si-au educat gresit organismul sa nu mai ceara apa.
Gura uscata poate avea mai multe cauze: consum prea mare de lipide (carne, dulciuri, mancaruri grase, si cu prea mult ulei) si mai ales seara, si/sau existenta unei probleme de sanatate. Sau consumul redus de alimente vegetale, cruditati.
Recomand o vizita/telefon la medicul de familie pentru niste analize.