| Iustiina a întrebat:

Ma ustura ochii si ma dor atunci cand sunt la calculator! Chiar daca nu stau mult la calculator! Ce credeti ca >am? Ce ziceti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mmary a răspuns:

Sigur este o micuta micuta problema... vreun defect din copilarie sau pur si simplu oboseala.aceeasi problema am avut-o si eu dar m-am dus la doctorhappy unde e foarte haioslaughingte pune sa citesti litere te pune la un apart unde vezi o casuta cu un gardulet si trebuie sa spui daca o vezi.in concluzi e foarte foarte haios.costa cam mult o consultatie intreaga dar merita in caz ca este un defect care s-ar putea dezvolta pe viitor. du-te cel mai bine la un oftalmolog pentru siguranta ta!happy

12 răspunsuri:
| InoKo a răspuns:

Muschii oculari sunt prea tare incordati.Trebuie sa consulti un oculist pentru ca de altfel se va transforma in miopie.

| Daviiiiiid a răspuns:

Sa te duci la un oftalmolog sa vezi daca nu iti trebuie ochelariwinking

| Instinkt a răspuns:

Iti trebuie ochelaribig grin du-te la control poate scapi doar cu niste picaturi

| melyyy a răspuns:

Obisnuiesti sa stai mult in fata calculatorului cred...este normal sa te usture ochii, parerea mea este ca ar trebui sa consulti un medic oftalmolog, posibil sa-ti dea o pereche de ochelari
sfat: petrece mai mult timp pe afara pentru a ti se corecta vederea, ochii tai au nevoie de relaxare in acest momentwinking
bafta, te pup:*

| asdfqw a răspuns:

Du-te si fa-ti un control oftalmologic ...asa e cel mai bine happy

| DrMeow a răspuns:

Mergi la doctorwinking sau spune-i mamei sau... poate ca esti prea obosita sau...mult noroc si multaaa sanatate! DAI Funda? big grinbig grinbig grinD:big grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinDbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| PatryRox a răspuns:

Pai, poate calculatorul e de vina, depinde ce fel de calculator e... daca e desktop poate de acolo ii problema, strica ochii daca stai mult la el, de ex: pana acum poate stateai mult la el destul de multe ore pe zi, dar de la o vreme te dor ochii daca stai putin, pai du-te la un oftalmolog, sigur te poate ajuta cu ceva

P. S : nu mai sta o vreme mai mult de o ora la calculatorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil iti trebuie o pereche de ochelari

| Chrystyne a răspuns:

Buna!
Du-te la un oftalmolog, e cea mai simpla cale si poti evita, daca e vorba de ceva serios sa se agraveze.
Pa, pa!

| Scumpitza a răspuns:

Nu mai sta deloc la calculator macar o saptamana si evita luminile puternice.Iesi pe afara, spalate in fiecare zi de 1-2 ori si daca nu functioneaza nimic du-te la un oftalmolog sati rezolve problema. Funda?

| Andreutza_5773 a răspuns:

Pai mie mi se intampla asta cand sunt racita esti cumva racita? deci eu am spus asa tu mai bine cere informati unui specialist

| djvladutzy a răspuns:

Asa am patit si eu, am fost la doctor mi-a spus cand stau la calculator sau la tv ma uit prea concentrat si nu mai inchid ochi si se usuca suprafata ochilor mi-a spus cand ma uit la tv calculator. sa mai inchid ochi din cand in cand