| BuBuLyNa a întrebat:

De ce cand stau mai mult de o ora la calculator ma dor ochii? Am probleme cu ei? Voi ce credeti pls dati-mi cat mai multe raspunsuri.Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fiecare 1 ora stai 10 minute pauza.In acest timp iti poti face un ness sau pur si simplu iesi afara! Mi se intampla si mie si enormal, deoarece ochii se concentreaza mai mult pe ecran, iar imaginile se tot misca, culorile sunt tipatoare si este rau. Daca ai lacrimari sau altceva, du-te la un medic, poate ai nevoie sa porti ochelari cand stai la pc.
Pa pa.

5 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Se recomanda sa faci pauza de 5 minute la fiecare 30 de minute petrecute in fata calculatorului. De asemenea, iti poti cumpara o pereche de ochelari care iti protejeaza ochii, asta numai dupa un control oftalmologic.

| Nic a răspuns:

Incearca sa faci mici pauze cand stai la calculator. Daca ai monitor mai vechi(care nu e lcd) protectia pentru ochi e mult mai scazuta.

| ◕‿◕Al3xUtZa◕‿◕ a răspuns:

Ochelari de protectie big grin

| Georgiana95 a răspuns:

Daca te doare capul cand stai mai mult de o ora la calculator trebuie sa mergi la medicul oftalmolog.winkingAsa am patit si eu dar pe mine ma durea capul si cand ma uitam la televizor mai mult de 3 orebig grin

| cucciola a răspuns:

Dap. dar fi bine sa consulti un oftalmolog.si nu e bine sa stai mult in fata pc-ului ca iti strici ochii