| anonim_4396 a întrebat:

Maine am programare la ginecolog, prima de altfel. Am mentruatie o data la 4-5 luni.
Problema e ca nu stiu ce si cum o sa fie.
Sunt virgina, am auzitca daca esti virgina nu te pune pe masa, doar ecograf. Ma puteti ajuta? Cum stau lucrurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atata timp cat esti virgina, nu o sa te puna pe masa, ai dreptate. O sa-ti puna intrebari legate de menstruatie, de posibile tratamente, iti poate examina sanii. Nu are de ce sa-ti fie teama, pentru ginecolog e ceva normal. Ca sa fii linistita, alege o femeie ca si ginecolog.Iti mai trece din rusine. Bafta!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă îi spui că eşti virgină, atunci îţi face DOAR ecografie ovariană şi îţi pune mai multe întrebări.

Din întrebările anterioare am observat că ai 17 ani - la această vârstă NU sunt "normale" aceste dereglări ale menstrei!

Este posibil să ai chist ovarian sau o dereglare hormonală...

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

Toate cele bune.

| Ralucax a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc, mi-s prescris anticonceptionale, am ovare polichistice.

| bursuc001 a răspuns (pentru Ralucax):

Cu plăcere!

DA, mă gândeam eu ( de aceea le-am şi precizat mai sus ), mai ales că ai 17 ani NU erau normale astfel de întârzieri.

Să începi administrarea anticoncepţionalelor în PRIMA zi de menstruaţie, să le iei la aceeaşi oră ( preferabil seara, între 20-22 ), să ai GRIJĂ să NU uiţi vreo tabletă ( eventual să-ţi setezi telefonul să-ţi sune la ora la care trebuie să iei tabletele ).

Bănuiesc că ţi-a spus să mergi la control după 3 luni - chiar dacă nu ţi-a spus, tu să mergi la control pentru o nouă ecografie şi, eventual, pentru continuarea tratamentului ( ori pentru schimbarea tabletelor, dacă nu au efect ).

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Exact așa o să fie