| GoldenLocks a întrebat:

Salut, am 18 ani si am o nedumerire si va rog sa imi raspundeti cat mai repede ce o iau razna.Deci acum 5 luni si 3 saptamani am avut un contact sexual dupa care in acest timp in fiecare luna aveam menstruatie cu dureri de burta de spate si tinea cam 5-6 zile nu era chiar regulat un ciclu dura cam 32-34 de zile ultima data a inceput pe 4 august si nici pana astazi dupa 46 de zile cam nu mi-a venit.Nu cred ca e vorba de o sarcina ca ar fi imposibil nu? nu am avut nici un fel de simptome nu am luat in greutate nu tu burta nu nimic.De ce natura credeti ca este problema? si as vrea raspunsuri de la persoane care vb in cunostinta de cauza. Chiar maine imi fac programare la ginecolog deci nu stau asa doar ca as vrea sa stiu daca sigur fara indoiala si fara doar si poate nu exista posibilitatea de o sarcina.Multumesc mult, va rog sa raspundeti daca puteti si scuze ca a fost asa lung.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

La cei 18 anişori, BĂNUIESC că este vorba de chist ovarian sau ovar polichistic - acestea "generează" întârzieri mari ale menstruaţiei şi ciclu menstrual lung!

La ginecolog, dacă nu-ţi face o ecografie vaginală şi/sau una ovariană, să CERI tu să-ţi facă, pentru a "verifica" starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine!

NU cred să fie vorba de sarcină deoarece ai avut menstruaţie destul de LUNGĂ ( 5-6 zile ) - deci, NU poate fi vorba de "ciclu peste sarcină"!
Ciclul peste sarcină ţine DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi are culoare închisă ( maroniu/brun-roşcat ).

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar nu ai folosit nicio metodă contraceptivă? Nu ai făcut un test de sarcină? Ai probleme de întârziere a menstrei?
Mergi la medic, poate fi o dereglare hromonală. Poți bea ceai de crețișoară, ajută la reglarea menstrei.
Sănătate!
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

La 5 luni s-ar fi vazut daca esti insarcinata. Cam asa: http://www.google.ro/......tp?/imgres folder%3Dmiss%2520odiseea%2520sarcinii%26page%3D2&h=450&w=600&sz=50&tbnid=K-sbjlW13Vu5iM:&tbnh=90&tbnw=120&zoom=1&usg=__K6_A2AeqG1OC0NbXVkLpV6ZwZBU=&docid=v_GQon0ZIV9yFM&sa=X&ei=wphZUN79IczotQbNqICwCA&ved=0CCoQ9QEwAg&dur=604
Deci, ipoteza asta cade. Incearca ceai de cretisoara, coada soricelului, zmeur sau altele care ajuta la reglarea ciclului.

| mona a răspuns:

De sarcina nu se pune problema, posibil sa fie doar o dereglare hormonala sau in cel mai rau caz vreun chist, eu sper sa nu ai nimic grav

| GoldenLocks explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, chiar maine am programare la medic si sper sa nu fie nimic grav big hug