| eubaiatulsexi a întrebat:

Maine imi scot mana din ghips. Cum te vei simti cand o sa ti o scoata, doare nu doare? E normal sa te mai doara cateodata? Cateva sfaturi pentru recuperare. pot sa ma joc pe xbox sau o fortez asa?

P:S - Am avut mana 30 de zile in ghips si nu puteam sa misc prea mult degetul mare deoarece simtea ca se misca osul dar acum n am probleme

PRIMUL RASPUNS FOLOSITOR ARE FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Acolo ai avut fractura si chiar daca exista o perioada fixa in care trebuie sa fie mobilizat ca sa se refaca osul nu insemna ca totul este ca inainte de fractura,va mai trece cel putin jumate de an in care inca vei resimtii usoare dureri,in care portiunea fracturata trebuie protejata si ferita de lovituri pentru ca se poate desface la loc, nu stiu ce insemna xbox dar daca poti foloseste-ti cealalata mana sau nu face miscari violente, asta daca nu vrei sa ajungi iar in ghips, ceea ce ti-am zis este din experienta proprie, nu am vorbit in necunostinta de cauza

| eubaiatulsexi explică (pentru Felys):

Adica e un fel de maneta pe care o tii in mana si apesi diff butoane. Doctorul a zis sacfac exercitii in apa cu sare si tarata.

| Felys a răspuns (pentru eubaiatulsexi):

Nu ar trebui sa fie problema,nu lovesti cu pumnul,nu sunt miscari bruste,cred ca poti sa te joci,ideea e sa nu mai cazi din nou tot in mana respectiva, sa nu cari ceva greu un timp, dar o telecomanda sa butonezi nu cred ca are ce sa iti faca rau, distractie placuta, si desigur respecta ce ti-a zis doctorul

| eubaiatulsexi explică (pentru Felys):

Ai funda dar dupa ce ti a scos mana era umfata in zona fracturii? Eu o am la incheietura

| Felys a răspuns (pentru eubaiatulsexi):

Eu am avut vanataie mult timp, am avut mana 3 saptamani in ghips si dupa ce mi-a scos ghipsul am mai avut inca o saptamana vanataie,iti dai seama ca era putin umflat,nu tare, tot la incheietura era, si piciorul l-am avut cu alta ocazie in ghips, si acolo aceeasi poveste, oasele se refac foarte greu in totalitate si raman cicatrici care la batranete se vor simtii

| eubaiatulsexi explică (pentru Felys):

Vanataie n am dar imi puteti da niste sfaturi pentru refacere?

| Felys a răspuns (pentru eubaiatulsexi):

Eu am mers la techirghiol la namol, nu stiu tu din ce oras esti dar daca ai putea nu ar fi rau sa merg macar o saptamana, mie mi-a facut bine

7 răspunsuri:
| FastAndRelaxed a răspuns:

Salut,eu odata am avut piciorul in ghips si cand am dat jos ghipsul m-am simtit usurat, iti vei simti mana de cateva grame dar trece rapid senzatia si nu doare deloc atunci cand dai jos ghipsul happy si din moment ce nu ai dat ghipsul jos mai devreme nu ar trebui sa te mai doara vreodata totusi uneori s-ar putea sa-ti mai pocneasca articulatiile adica sa scoata un fel de sunete ceva de genul pop pop laughing eu am scos ghipsul mai devreme si mie imi pocneste glezna cand alerg sau sar dar la tine nu-i vorba de asa ceva din moment ce ai tinut ghipsul cat trebuia totusi nimic nu va mai fi la fel uite un exemplu gandeste-te la oase ca la o bucata de metal rupta daca o sudezi tot nu va mai fi la fel ca la inceput si mai bine nu ti-ai forta mana cateva zile (2-3) doar de precautie si daca simti dureri opreste-te din orice actiune faceai cu mana aia rupta. Funda? happy