| ffhjtdgy a întrebat:

Este normal sa ma doara mana in ghips cand o misc? Se poate deplasa osul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Sa se deplaseze fata de ce?
Antebratul tau are doua oase, ulna si radiusul, daca tu spre exemplu iti rotesti palma ca sa fie orientata spre tavan si apoi spre podea practic cele doua oase se incruciseaza. Oasele se misca, se deplaseaza, intrebarea e fata de ce?

| ReddY25 a răspuns:

Da

| Caro34 a răspuns:

Bună! Este total normal! Ia niște calciu cu vit. K2 să se sudeze rapid oasele, dormi mult, bea lichide multe și ieși la aer curat! Numai bine!

| adryang78 a răspuns:

Este normal. Durerea încă persistă, dar ghipsul e pus tocmai ca să țină osul în poziția necesară până se reface, deci nu se deplasează, doar că doare.

| floruits a răspuns:

Bună!

Da, este normal să te doară mâna în ghips când o miști.
Ghipsul are rol pentru a-ți ține osul în poziția necesară pentru a se reface. Deci, osul nu se deplasează.

O zi frumoasă.

| Poijk a răspuns:

Este normal. Durerea încă persistă.