| salmankhan a întrebat:

Maine trebuie sa merg la spital si acolo sa ma duc la stomatolog, pentru ca am o masea care ma doare doar ziua dar nu intr-una, normal noaptea nu ma doare deloc, ma doare ziua fiindca am puroi, si normal e prima zi din viata mea cand ma duc la stomatolog, este adevarat ca cu totii ne e frica de dentist cand megem acolo in prima noasta zii, din cauza ca ne gandim ca oare cum o sa fie acolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa ai emotie....nu simti absolut nimica....este ultimul lucru de care sa iti fie frica si groaza nu are de ce

| IngerashMick a răspuns:

Cu totii ne gandim oarecum cu groaza la vizita la dentist dar nu ai de ce sa iti faci griji.Totul o sa fie bine plus ca o sa scapi de durerea de masea.

| SimonaVanilla a răspuns:

Nu are de ce sa-ti fie frica, stiu ca nu ajuta deloc sfatul asta dar e bine de stiut! Asa eram si eu acum un an, de fapt mie imi era rau mai ales ca prima oara a trebuit sa stau in sala de asteptare. O luuunga asteptare de 30 de minute in care parca voiam sa plec acasa. Insa, am ramas si spre norocul meu am gasit o doctora buna care m-a tratat frumos. Nu ai de ce sa te temi, doctorul ala e pus acolo ca sa te ajute si nu sa te chinuie iar in privinta ustensilelor sa stii ca poate fi putin infricosator totusi sunt subtirele si nu te ranesc. Teama de necunoscut e specifica tuturor si nu doar in cazul primei vizite la dentist. Am ajuns sa cred ca a merge la dentist e o scapare, un beneficiu! Acum dentistii chiar pot sa lucreze fara sa-ti mai provoace durere pentru ca au destule instrumente si solutii calmante. Dupa ce te va controla doctorul roaga-l sa-ti explice ce urmeaza sa iti faca la masea iar in cazul in care te doare ceva roaga-l sa-ti faca un calmant si nu vei mai simti absolut nimic. Multa bafta!