| DAAAAAAAAAA a întrebat:

Mam ars de la soare pe piele (arsura solara) mam ars tare de tot sad si imi apar niste pete asa de culoarea pielii care o aveam inainte...e ceva de rau?crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexMrs a răspuns:

Nu e de rau. eventual mergi pana la farmacie pentru o crema. o sa se cojeasca vechea piele si vei fi bine! se mai intampla!

10 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Pune-ti niste comprese cu musetele si iti va trece in scurt timp. Stai linistita, nu e nimic grav.

| DAAAAAAAAAA explică (pentru AndraNicoleta):

Dar sunt rosie rosie si ma ustura si simt pielea aspra cand ma misc...sad

| AndraNicoleta a răspuns (pentru DAAAAAAAAAA):

Ai stat prea mult in soare si probabil ca n-ai folosit o protectie corespunzatoare. Ai putea incerca si cu iaurt, dar nu iaurtul nu face altceva decat sa iti ia din usturime. Compresele cu musetel te ajuta sa nu te cojesti sau sa faci rani.

| R100 a răspuns:

Arsura solara se duce cu timpul nu iti face probleme. Pielea " arsa " are nevoie mare de hidratare deci, multa crema. Si incearca sa nu transpiri prea mult in perioada asta. Unde esti rosie si simti ca te doare carnea ( cum se spune ) dai cu iaurt. Probleme ar trebui sa iti faci cu petele depigmentate, e de la soare. De aceea toti medicii ofera ca si sfat gratis mersul la plaja cu cap! Si cu fotoprotectie 25 plus, 50 plus. Deci vezi ce faci pe parcurs. Pentru ca sa traiesti cu pete depigmentate toata viata, nu e prea placut ochiului.

| maria4567 a răspuns:

Doamne ajuta!laughing))))))))))))))))

| Sotaro324 a răspuns:

1.Iata cateva sfaturi de protectie pe care trebuie sa le retineti:
Aplicati crema protectoare impotriva razelor solare cu 20 – 30 de minute inainte de a va expune la soare. Acest lucru va face ca substanta activa din crema sa isi faca efectul inainte ca razele soarelui sa patrunda prin piele.
Aplicati din nou, din doua in doua ore, crema protectoare pe portiunile expuse la soare, mai ales daca transpirati sau intrati in apa.
Obisnuiti-va sa purtati palarie de soare si ochelari de soare.
Pielea buzelor este prima afectata negativ de razele soarelui. Folositi frecvent un balsam de buze pentru a le proteja de soare.

2.Ce faceti daca totusi, din cine stie ce motive, v-ati procopsit deja cu o insolatie si cu o piele rosie, arsa de soare?
Va indepartati de soare.
Multe persoane cred ca daca deja au arsuri solare, nu mai conteaza daca mai stau sau nu la soare. Nimic mai fals. Cu cat expunerea se prelungeste, cu atat efectele vor fi mai dezastruoase. Arsurile se pot mari si starea generala a organismului se poate inrautati.
Faceti un dus racoritor.
Pielea se va calma instant, dar pentru scurt timp.
Calmati-va pielea cu un gel pe baza de Aloe Vera, cu alte creme special create pentru calmarea arsurilor sau cu produse naturale, create in casa.
Hidratati-va pielea!
O piele arsa are nevoie de hidratare permanenta. Untul de cocos este ideal in astfel de situatii.
Calmati-va durerea cu o pastila calmanta, de tipul Paracetamol sau Tylenol. Atentie insa! Medicul este singurul in masura sa va recomande astfel de pastile, in functie de nevoi.
Vizitati medicul daca este cazul. Daca arsurile dor si mai tare, daca aspectul pielii se schimba, capatand multe besicute albe, mergeti imediat la medic.

| CristyMinecraft a răspuns:

Asa si trebuie
cand te-ai bronzat te durea dar daca tise ia pielea n-are nimic.cand o sa te duci la soare si nu vrei sa te bronzezi ia-ti
aparare anti soare o alifie care nu te bronzeaza.
sper ca am fost de ajutor
Funda?

| simonanomis92 a răspuns:

Buna.nu stiu cat de rau este dar incearca sa te dai cu lapte, stiu ca este foarte bun pentru arsurile solare.

| fati2002 a răspuns:

DA este ceva RAU.

| fati2002 a răspuns:

Da e rau devi o girafa