| secret96 a întrebat:

Bunica mea are diastaza dreptilor abdominali si hernie epigastrica. Daca cumva hernia are nevoie urgenta de operatie. ce face cu diastaza? Se pot reface muschii abdominali? O sa tina cusatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

Operatia se face tip Lichenstein cu plasa de polipropilen nu are importanta pe acolo n-o sa mai hernieze, dar poate aparea prin alte zone pe linia alba. diastaza nu se mai vindeca

| secret96 explică (pentru AnalbagBannatPeNedrept):

Ce mai exact vrea sa insemne "diastaza nu se mai vindeca"? confused

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru secret96):

Ma dreptii abdominali nu mai au acelasi tonus muscular, nu au ce sa ii faca, dar e o patologie care se poate menaja usor. sa evite urmatoarele: efort gen sa ridice lucruri, sa nu fumeze daca fumeaza, sa trateze orice boala care ii creaza reflexul de tuse, tusitul cat mai putin, stranutatul la fel, constipatia trebuie tratata cat mai precoce. stiu ca suna stupid dar toate astea creaza o presiune in abdomen si o sa apara alte hernii de linie alba.